Stupavský kaštieľ patrí k dominantám mesta

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 01 30 oa21.27.41.jpg

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo kaštieľov či zámkov, ktoré sú napriek dlhej histórii aj v súčasnosti funkčné a využívané. Rovnako je to aj v prípade Stupavského kaštieľa. Viete, na čo sa tento kaštieľ využíva v súčasnosti?

Stupava

Mesto Stupava sa nachádza v Bratislavskom kraji a nájsť tam môžete viacero zaujímavých pamiatok, či už rímskokatolícky farský kostol sv. Štefana, alebo viacero pekných kaplniek. Medzi jednu z najväčších dominánt mesta patrí aj kaštieľ, ktorý sa tam nachádza.

Vznik kaštieľa

Na mieste kaštieľa stál v minulosti pravdepodobne pôvodný vodný hrad. No  v polovici 17. storočia dali tento hrad Pálffyovci prestavať na rannobarokový opevnený kaštieľ. V 18. storočí sa uskutočnili opravy a dostavby kaštieľa.

Zaujímavosť kaštieľa

Zaujímavosťou Stupavského kaštieľa je aj to, že v pravom bočnom krídle sa nachádza kaplnka, ktorá bola počas druhej svetovej vojny veľmi poškodená a interiér zdevastovaný a vykradnutý.  V súčasnosti je kaplnka zrekonštruovaná.

Súčasné využitie kaštieľa

V súčasnosti je kaštieľ využívaný ako Dom dôchodcov, no priľahlý park je voľne prístupný verejnosti a prechádzka v ňom sa bude páčiť aj vám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom