Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tatranskí rekordéri #2: Čo viete o najvyšších štítoch našich veľhôr?

Horizon33_2017 1 11_14 28 41.jpg
13
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
sk.wikipedia.org
reklama:
reklama:

To, že Tatry poznáme Vysoké, Nízke, Belianske a Západné, sme sa dozvedeli už na základke. Čo ale viete o ich najvyšších vrchoch?

1. Gerlachovský štít

Čím iným by sme mali začať, ak nie Gerlachom? Je najvyšším štítom Tatier, Slovenska aj celých Karpát. V nadmorskej výšky 2654,4 metra sa ti môže poriadne zamotať hlava. Preto je tam výstup povolený len s horským vodcom. V minulosti ho nepoznali len ako Gerlachovský štít, ale tiež ako  Gerlsdorfer Spitze, Gerlachspitze, Gerlachfálvi-csúcs, Ferencz József-csúcs, Franz Josef Spitze, Szczyt Polski, Štít Legionárov, Slovenský štít, či Stalinov štít. Od roku 1959 sa však už ustálil taký názov, ako ho poznáme aj dnes.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_dvojtis%C3%ADcoviek_na_Slovensku#/media/File:Altaj_Tatroj_Gerlach.JPG
sk.wikipedia.org

2. Bystrá

Tento kopčisko s ľúbozvučným názvom je najvyšším štítom Západných Tatier, ktoré môžeš poznať aj ako Roháče. Vrchol Bystrej sa nachádza vo výške 2248,4 metra nad morom. Vyliezť na ňu môžeš aj bez horskému vodcu, no odporúčame ti poriadne topánky a výstroj! Pod štítom sú hneď tri nádherné doliny: Račková, Bystrá a Kamenistá dolina.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_dvojtis%C3%ADcoviek_na_Slovensku#/media/File:Bystra_a5.jpg
sk.wikipedia.orgsk.wikipedia.org

3. Havran

Najvyšší vrch Belianskych Tatier má 2 151,5 metrov nadmorskej výšky. Belianske Tatry nájdeš na mape úplne napravo a keďže je to prírodná rezervácia, štít nie je sprístupnený. Aby si nebol zbytočne sklamaný, že práve tu vyliezť nemôžeš, tak máme horšiu správu. Neprístupný je celý hrebeň Belianskych Tatier, ktorý sa ťahá v dĺžke 14 kilometrov od západu k východu.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_dvojtis%C3%ADcoviek_na_Slovensku#/media/File:Havran.jpg
sk.wikipedia.org

4. Ďumbier

Aj Nízke Tatry sú predsa Tatry, no nie? Ďumbier si so svojou výškou 2 043,4 nad morom svoje prvenstvo v tomto pohorí zaslúži. Na jeho svahoch sa kedysi intenzívne ťažilo, najmä železná ruda, zlato a antimonit. No a počas druhej svetovej vojny prebehli na jeho svahoch boje medzi slovenskými partizánmi a nemeckými vojakmi. Pozri sa poriadne na fotku, nech si vieš predstaviť, aké bolo náročné bojovať na takomto území.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_dvojtis%C3%ADcoviek_na_Slovensku#/media/File:%C4%8Eumbier1.JPG
sk.wikipedia.org
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor IvkaDátum 15. marca 2015Zdroj sk.wikipedia.org © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o., sk.wikipedia.org
K téme ,
reklama:
reklama:
reklama: