Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

V dedinke Gánovce sa našiel dôkaz života pravekého človeka

Sni mka obrazovky 2018 01 21 oa22.13.32.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku máme veľké množstvo malých dediniek či obcí, ktoré ukrývajú častokrát zaujímavé historické pamiatky či rôzne prírodné unikáty. Rovnako je to aj s dedinkou Gánovce. Viete, čo sa v tejto dedinke objavilo?

Obec Gánovce

Táto dedinka, ktorá patrí do okresu Poprad, síce nie je do počtu obyvateľov veľkou obcou, žije tam niečo vyše 1300 obyvateľov, no napriek tomu je v slovenských dejinách zapísaná ako jedna z tých významnejších.

 Odliatok neandertálca

Táto obec je známa predovšetkým nálezom travertínového odliatku mozgu pravekého človeka, neandertálca, ako aj odtlačkov vtedajšieho rastlinstva. 

Kde sa tento odtliatok nachádza?

Odliatok sa v súčasnosti nachádza v pražskom Národnom múzeu. Jeho kópiu však môžete vidieť aj v stálej expozícii Slovenského národného múzea na Bratislavskom hrade. Tomuto slávnemu odliatku je tiež venovaná aj samostatná expozícia Podtatranského múzea v Poprade.

Miesto nálezu je sprístupnené

Miesto nálezu odliatku je sprístupnené a tak sa oplatí navštíviť ho. Pretože z tohto miesta je nádherný výhľad na tatranské končiare a okolitú prírodu.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 25. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: