Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vieme, akých je 10 najextrémnejších fóbií!

Hiding 1209131_1920.jpg
12
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: pixabay.com
reklama:
reklama:

Asi všetci trpíme nejakou fóbiou, ale životy niektorých ľudí sú doslova každodenne sprevádzané obavami. Tento zoznam prezrádza desať najneobvyklejších fóbií, ktoré postihujú ľudí v modernej dobe. Ak trpíš niektorou z nich, určite nám o tom daj vedieť v komentároch  :-)

10. Agyrophobia – strach z krížiacich sa ciest

Highway 546163_1920.jpg
pixabay.comFoto: pixabay.com

Agyrofobici majú strach z kríženia ulíc, diaľnic a ďalších dopravných tepien alebo strach zo samotných komunikácií. Je preto pre nich samozrejme veľmi ťažké žiť pohodlne v meste. Slovo pochádza z gréckeho gyrus, ktoré znamená otáčanie alebo vírenie. Táto fóbia je považovaná za nezávislú od strachu z automobilov.

9. Mageirocophobia – strach z varenia

Bell pepper 569070_1920.jpg
pixabay.comFoto: pixabay.com

Bizarný strach z varenia sa nazýva mageirocophobia. Pomenovanie pochádza z gréckeho slova mageirokos, čo znamená odborník vo varení. Táto porucha môže byť vysiľujúca, a môže tiež potenciálne viesť k nezdravému stravovaniu v prípade, že človek žije sám. Ľudia trpiaci touto chorobou sa môžu cítiť veľmi zastrašení ľuďmi so zručnosťami v kuchyni.

8. Pediophobia – strach z hračiek

Doll 1007300_1280.jpg
pixabay.comFoto: pixabay.com

Pediophobia je iracionálny strach z bábik, a to nie len z tých strašidelných, ale zo všetkých. Stručne povedané, strach pochádza z „falošnej reprezentácie vnímajúcich bytostí„, čo tiež zvyčajne zahŕňa roboty a figuríny. Táto fóbia by sa nemala zamieňať s pojmom pedophobia alebo pediaphobia, čo je strach z detí.

7. Deipnophobia – strach z konverzácie pri večeri

Couple 1236137_640.jpg
pixabay.comFoto: pixabay.com

Konverzácia pri večeri môže byť niekedy veľmi nepríjemná, obzvlášť pre tých, ktorí sa tak boja myšlienky prehovoriť na inú osobu pri večeri, že sa radšej vyhýbajú jedeniu vonku.

6. Eisoptrophobia – strach zo zrkadiel

Pretty woman 635258_640.jpg
pixabay.comFoto: pixabay.com

Eisoptrophobia je strach zo zrkadiel alebo presnejšie strach, že sa človek dostane cez zrkadlo do kontaktu s duchovným svetom. Postihnutie spôsobuje neprimeranú úzkosť, i keď si trpiaci touto chorobou uvedomuje, že jeho strach je iracionálny. Jeho strach je často zakotvený v poverách, čo spôsobuje obavy z rozbitia zrkadla ako nositeľa smoly.

5. Demonophobia – strach z démonov

Zombie 1106756_640.jpg
pixabay.comFoto: pixabay.com

Demonophobia je abnormálny a pretrvávajúci strach zo zlých nadprirodzených bytostí u osôb, ktoré sa domnievajú, že také bytosti existujú. Veria, že ich od nich ochránia strúčiky cesnaku okolo krku, kríže, drevené koly a pištole naložené striebornými guľkami. Tí, ktorí trpia touto fóbiou si uvedomujú, že ich strach je nadmerný alebo nerozumný.

4. Pentheraphobia – strach zo svokry

Grandmother 988989_640 1.jpg
pixabay.comFoto: pixabay.com

Zo všetkých fóbií na tomto zozname, pentheraphobia je zrejme najčastejšia. Je to, ako je uvedené vyššie, strach zo svokry. Pravdepodobne ňou trpí väčšina vydatých ľudí. Tento strach je veľmi bežný v západnej spoločnosti, ktorá sa často objavuje vo filmoch a iných formách zábavy. Z mnohých dostupných riešení pre túto chorobu mysle sa zdá byť najúčinnejší rozvod. S pentheraphobiou súvisí fóbia s názvom novercaphobia, čo je strach z nevlastnej matky – najznámejšia trpiaca je Popoluška.

3. Arachibutyrophobia – strach z arašidového masla, ktoré sa nalepí na vrchné podnebie úst

Bake 1239114_640.jpg
pixabay.comFoto: pixabay.com

Tu je svedectvo jedného údajného trpiaceho, ktoré objasňuje všetko: „Kedykoľvek som v kontakte s arašidovým maslom, začnem sa nadmerne potiť a moje telo začne zmietať. Vrchné podnebie v ústach sa stane hrubé a svrbí. Nemôžem žiť s týmto strachom. Moja túžba po arašidovom masle musí byť zastavená bez toho, aby som dostal záchvat paniky.“

2. Cathisophobia – strach zo sedenia

Chairs 1143711_640.jpg
pixabay.comFoto: pixabay.com

Cathisophobia (niekedy sa píše s „k“) je porucha, ktorá môže byť vyvolaná obzvlášť nepekným prípadom hemoroidov, ale v niektorých závažných prípadoch môže vzniknúť i kvôli fyzickému zneužívaniu, týkajúceho sa sedenia na ostrých alebo bolestivých predmetoch, či trestu v škole. Cathisophobia sa vyznačuje potením, ťažkým alebo krátkym dýchaním a úzkosťou.

1. Automatonophobia – strach z bruchomluvcov

Creepy 638943_640.jpg
pixabay.comFoto: pixabay.com

Ide o strach z človeka, ktorý pomocou brucha rozpráva za bábiku, ktorú má nasadenú na ruke. Niečo divné na tom je, no nie?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor VeronikaDátum 31. mája 2016Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: