Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vlkolínec je jedinou obcou na Slovensku s nenarušenou ľudovou architektúrou

Img_2954.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku je možné nájsť viacero významných a jedinečný miest. Medzi takéto miesta sa určite radí aj malá dedinka Vlkolínec, ktorá je miestnou častou mesta Ružomberok. My sme sa pozreli na to, čo všetko táto dedinka ukrýva a čo ju robí tak výnimočnou a jedinečnou. Už ste v tejto dedinke niekedy boli?

Vznik obce Vlkolínec

Prvá písomná zmienka o obci pochádza už z roku 1376, kedy vznikla ako osada drevorubačov a uhliarov. Vlkolínec si do dnešných dní udržiava vzhľad obce s pôvodnými ľudovými stavbami.

Img_2951.jpg
www.instagram.com

Čo ju charakterizuje?

Vlkolínec je ako jediná obec na Slovensku známa tým, že v nej nájdete len unikátny urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb. Predstavuje typ dedinského stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí a s nenarušenou zástavbou zrubových domov.

Img_2952.jpg
www.instagram.com

Čo tam nájdete?

Približne v strede sa dedinka rozdeľuje na dve ulice. Jedna z nich vedie k barokovo-klasicistickému rímskokatolíckemu Kostolu Navštívenia Panny Márie z roku 1875, druhá smeruje pod úpätie vrchu Sidorovo, z ktorého je na dedinku krásny výhľad.

Img_2953.jpg
www.instagram.com

Najznámejšie objekty obce

V strede osady sa nachádzajú dva najvyhľadávanejšie objekty Vlkolínca – zrubová dvojpodlažná zvonica z 18. storočia, ktorá stojí na kamennom podstavci a zrubová studňa z 19. storočia.

Roľnícky dom vo Vlkolínci

V obci sa nachádza aj muzeálny objekt – Roľnícky dom s expozíciou pôvodného bývania a informačné stredisko. A význam tejto obce je podčiarknutý aj tým, že je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Img_2954.jpg
www.instagram.com

Nenechajte si ujsť

Vlkolínec je súčasťou Národného parku Veľká Fatra, prechádza ním cyklistická trasa a majitelia niektorých dreveníc dokonca poskytujú ubytovacie služby. Okrem krásnej prírody v okolí sa určite oplatí urobiť si výlet do Vlkolínca v lete, počas ktorého sa tam uskutočňuje hneď viacero zaujímavých podujatí.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 10. decembra 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: