Prečo nám prsty vo vode vráskavejú? Poznáme odpoveď!
Mladý párik podstúpil zaujímavú premenu a zmenil sa na sedemdesiatnikov. Prečo to urobil?
Keď sme boli deti, celé kúpanie sme čakali, kedy nadíde ten magický moment a zvráskavejú nám prsty. Pre nás zábava, pre vedcov dlhoročná hádanka. Čo tento jav spôsobuje?
Múdre hlavy si dlhé roky mysleli, že za zvráskavenie môže voda, ktorá sa dostane do suchých častí kože. Teóriu však v roku 1935 vyvrátil pokus. Zúčastnili sa ho aj ľudia s poškodením nervov. Títo sa „vráskavého efektu“ nedočkali.
Za celým procesom totiž stojí náš nervový systém. Aby sa vlhkosť dlhšie udržala v pokožke, zariadi zúženie ciev, čo spôsobí zvrásnenie horných vrstiev pokožky.
Vedci hľadali aj vysvetlenie, na čo nám táto „funkcia“ slúži. Jedna z teórií hovorí, že sme ju zdedili po našich predkoch, aby sa nám lepšie pracovali vo vlhkom prostredí, ale aj chodilo po mokrých povrchoch.
V roku 2013 výskumníci testovali, ako sa ľuďom chytajú rôzne mokré aj suché predmety. S vlhkými zvráskavenými prstami zdvíhali respondenti mokré predmety o 12 percent rýchlejšie. Vrásky totiž pomáhali vode odtekať preč. Niečo, ako keď jazdíš pneumatikou po mokrej ceste.
Pýtaš sa, prečo teda nemáme zvráskavené prsty po celý čas? Dôvodom je zrejme fakt, že takto sú končeky prstov oveľa citlivejšie.