O tom, že Youtube vie aj niečo naučiť, vás presvedčí Martin Rota a jeho Vedecké kladivo

Zdieľať
Maxresdefault.jpg

Český Youtuber Martin Rota je úplne opačný prípad klasického obrazu youtuberov, aký prevláda na Česku a Slovensku.

Venuje sa náučným a vedeckým videám a vo svojej sérii s názvom Vedecké kladivo objasňuje rôzne veci z fyziky, biológie, chémie alebo mechaniky. Vo vybranom videu napríklad vysvetľuje, ako funguje digitálny projektor. My sa vám pokúsime toto video priblížiť a prípadne odkryť novú zaujímavú časť na Youtube.

Zaznam na celu obrazovku 12. 11. 2018 210524.bmp_.jpg

Ako teda funguje digitálny projektor?

Známe sú dve alebo presnejšie tri techniky. Jedna z nich je LCD. Teda na princípe LCD monitoru, ktorý využíva polarizáciu svetla.  To sa deje keď máte polarizačný filter a za ním veľký zdroj svetla. Vďaka tomu sa vyžaruje polarizované svetlo na tekuté kryštály a tie pokiaľ sú pod napätím, môžu okienko (pixel) zatvoriť alebo otvoriť.

Zaznam na celu obrazovku 12. 11. 2018 210508.bmp_.jpg

Podobne to teda funguje aj tu. Silný zdroj svetlá preletí cez šošovku, ktorá ho sústredí do jedného bodu. Následne sa ten zdroj svetla rozdelí na tri ďalšie farby (červená, modrá, zelená). Svetlo každej z týchto farieb prejde týmto LCD filtrom. Na niektorých miestach budú tieto políčka priehľadné, niekde zatemnené a niekde čiastočne priesvitné. Potom svetlo jednoducho spojí preletí ďalšou šošovkou a premietne sa na stene.

Zaznam na celu obrazovku 12. 11. 2018 210401.bmp_.jpg

O ďalších technológiách vám povie viac už samotný Martin a pokiaľ vás tematika vedy zaujala, určite navštívte jeho kanál, kde nájdete podobných videí oveľa viac.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom