Zrúcanina Turnianskeho hradu

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 02 22 oa14.47.15.jpg

Napriek tomu, že naše Slovensko nie je až tak veľkou krajinou, tak ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či historických pamiatok. Medzi tie najkrajšie a najvýznamnejšie architektonické pamiatky u nás patrí aj krásny zrúcanina Turnianskeho hradu. Už ste tento hrad niekedy navštívili?

Kde sa zrúcanina hradu nachádza?

Zrúcanina Turnianskeho hradu je zrúcanina hradu zo 14. storočia, ktorá sa nachádza nad obcou Turňa nad Bodvou, tá leží medzi Rožňavou a Košicami, len 5 kilometrov od maďarských hraníc.

Kedy bol hrad postavený?

Prvé zmienky o hrade sú známe už po tatárskom vpáde. V tom čase bol postavený hrádok pozostávajúci z hranolovej veže. Postupne sa vďaka panovníkom, ktorí tam žili, hrad rozširoval a zväčšoval. V ruinách je hrad približne od 17. storočia.

Ako vyzerá hrad v súčasnosti?

Napriek tomu, že v súčasnosti je hrad už len zrúcaninou, tak sa do dnešných dní podarilo zachovať viacero jeho súčastí. Zo stredovekého hradu dodnes stoja napríklad múry jednotlivých objektov, ktoré boli jeho súčasťou, ako bašty, múry opevnenia či hranolová veža.

Čo vidieť v jeho okolí?

Okrem samotného hradu a jeho zrúcanín sa v jeho okolí určite oplatí vidieť aj viaceré jaskyne, ktoré sa tam nachádzajú, či už Jasovská, alebo Krásnohorská jaskyňa. A ešte oveľa viac krásnych miest umiestených v prírode.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom