Zvláštne vianočné tradície z viktoriánskej éry 1. časť. Vianočný futbal, či "Husací klub"

Zdieľať
09 1.jpg

Dnes si mnohí z nás spájajú december s tradíciami a oslavami, ktoré sa zdajú byť už od pradávna neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Ale opak je pravdou. V skutočnosti, pred viktoriánskou érou sa napríklad v Anglicku a iných anglicky hovoriacich krajinách oslavovali Vianoce len minimálne. Všetko sa začalo až za vlády kráľovnej Viktórie a jej nemeckého manžela kráľa Alberta. Vďaka viktoriánskej ére teda dnes poznáme väčšinu našich zvykov ako vianočné pohľadnice, darčeky a tak ďalej. Počas tejto éry však boli zaužívané aj iné, dosť zvláštne tradície. Väčšina z nich, pri niektorých bohužiaľ a pri iných našťastie, neprežila.

Futbal

Počas viktoriánskej éry bol futbal na Vianoce veľmi dôležitou tradíciou. V čase, keď bolo málo možností zábavy, futbal často spôsoboval, že diváci a hráči kvôli tomu odložili aj štedrú večeru. Dôležité zápasy sa hrali na Štedrý deň a na Štefana. V roku 1888 hral na Štedrý deň Everton dva zápasy, čo prilákalo asi 2000 divákov. Na tú dobu neuveriteľný počet fanúšikov. Úplne prvý zápas futbalovej ligy bol 24.12. 1889 medzi Preston North End a Aston Villa. Na zápas prišlo neuveriteľných 9000 fanúšikov. Ako prestíž futbalovej ligy rástla, fanúšikovia sa začali zbierať a za zápasom dokonca cestovali aj na dlhšie vzdialenosti. Keď sa zápasy začali vysielať v televízii, táto tradícia vianočného futbalu upadla do zabudnutia.

https://en.wikipedia.org/wiki/Football#/media/File:Australianfootball1866.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Football#/media/File:Australianfootball1866.jpg

Veda

Počas viktoriánskej éry sa oslava vedeckého pokroku stala synonymom pre slovo Vianoce. Vianočné knihy často obsahovali experimenty pre deti, spravodajské časopisy publikovali vedecké vianočné príbehy a básne a noviny reklamovali vedecké vianočné darčeky a voľnočasové aktivity. V roku 1830 Adelaide Gallery a The Royal Polytechnic Institution otvorili svoje dvere pre verejnosť. V Adelaide Gallery sa konali rôzne vianočné vystúpenia zahŕňajúce vedu- napríklad projekcia mikroorganizmov. Polytechnická galéria ale vďaka vedcovi a vynálezcovi Johnovi H. Pepperovi získala nevídanú slávu. Tento vedec spravil z galérie zimnú rozprávku s optickými ilúziami a vianočným stromom obklopeným vedeckými darčekmi. Pepper vytvoril doslova bombu- ducha. Bola to ilúzia ducha, ktorý sa objavoval a mizol z ničoho nič na javisku. Po každom predstavení vystúpili vedci a dali divákom prednášku o vede, ktorá stála za magickým predstavením a odhalili aj svoje skryté mechanizmy. Publikum bolo fascinované.

https://sk.pinterest.com/pin/350295677240628732/
https://sk.pinterest.com/pin/350295677240628732/

Husací klub

Hoci na štedrovečernom stole bola najčastejším jedlom vo viktoriánskom Anglicku hus, veľa ľudí zarobilo týždenne len pár šilingov a hus si dovoliť nemohli. Chudobné rodiny pracujúce na vidieku to mali ľahšie, pretože ich poľnohospodár im často na Vianoce dal ako vianočný bonus vtáka alebo kus mäsa, prípadne sami uvarili vianočné jedlo pre chudobných. Chudobné rodiny žijúce v mestách to mali ťažšie- nikto im nedal zadarmo jedlo. Chudobní ľudia sa teda začali spájať do „husacích klubov“. Členovia klubu platili pár centov týždenne do fondu klubu, z ktorého sa pred Vianocami kúpili husi pre chudobných. Tak sa zaistilo, že aj tie najchudobnejšie rodiny sa na Štedrý večer najedli.

http://listverse.com/2016/12/23/10-strange-christmas-traditions-from-the-victorian-era/
http://listverse.com/2016/12/23/10-strange-christmas-traditions-from-the-victorian-era/

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom