Keďže psy nedokážu povedať, čo presne ich trápi, dávajú to najavo svojím správaním. A to je, aspoň pri depresii, podobné ako u ľudí. Ak váš veterinár vylúči všetky ostatné zdravotné záležitosti, máte jeho depresiu vo svojich rukách.
8 znakov, že má váš pes chrípku
Ignorácia času na hranie
Depresívny pes nemá rovnaké množstvo energie a čas na hranie preňho už nie je zaujímavý. Ak bolo hádzanie loptičky jeho obľúbenou činnosťou a zrazu to tak nie je, máte problém.
Strata záujmu o obľúbené aktivity
Nie každý pes miluje chodenie na prechádzky či hádzanie frisbee, takže nedostatok aktivity nemusí byť jediným výstražným znamením. Dôležité je dokázať spozorovať, či pes nevysvetliteľne nezmenil správanie. Zbystrite pozornosť, pokiaľ váš štvornohý miláčik nerobí to, čo zvyčajne. Napríklad nečaká pri dverách, keď prichádzate domov.
Nechanie jedla v miske
Pes, rovnako ako človek, môže stratiť záujem o jedlo, keď sa cíti nesvoj. Ak neprejavuje obvyklú dychtivosť za svojím obľúbeným jedlom či dokonca chudne, môže trpieť depresiou.
Väčšie množstvo spánku
Každé zviera je odlišné, preto nemožno presne povedať, koľko hodín spánku je najvhodnejších. Pozor si však treba dať vtedy, ak váš pes trávi spánkom viac času ako zvyčajne.
Skúsenosť so smrťou v rodine
Smrť v rodine nezasiahne len vás, ale aj vášho domáceho miláčika. Trúchli rovnako ako vy, preto by ste mu mali dať chvíľu, aby sa s tým mohol vyrovnať.
Trávenie času vnútri
Psy potrebujú priestor na behanie a keď ho nedostanú, sú z toho smutné. Mali by ste preto svojho psa brať na dlhšie prechádzky i do parku. Keď pocíti pes slobodu, mohla by sa mu prinavrátiť energia.
Náhla agresivita
Pes s depresiou môže vrčať, keď sa ho dotknete, a môže tiež trhať veci. Pokiaľ bol váš pes agresívny vždy, problém nemáte, ak však bol predtým vaším maznáčikom, dávajte pozor.
Samota
Keď je pes často sám doma, môže mať z toho depresiu. Psy sú spoločenské bytosti a často je pre ne utrpením, keď musia byť doma osamote.
Sťahovanie sa
Nebuďte prekvapení, ak sa pes začne správať podivne po presťahovaní. Zmena môže byť pre zvieratá ťažká a môžu sa cítiť deprimovane, kým si zvyknú na nové prostredie.
Neustále oblizovanie sa
Zvieratá sa olizujú nielen preto, aby boli čisté. Niekedy to robia aj preto, aby sa cítili lepšie. Nejde síce o bežný príznak depresie, môže byť však dobrou indíciou, že niečo nie je v poriadku.
Čo treba urobiť?
Pred tým, ako začnete riešiť u svojho psa depresiu, mali by ste zájsť k veterinárovi, aby vylúčil prípadné zdravotné ťažkosti. Keď zdravotné problémy doktor vylúči, pravdepodobne vám odporučí viac pohybu, zdravšiu stravu a viac pozornosti, ktorú by ste mali svojmu psovi venovať. Až keď to nezaberie, môžete sa obrátiť na prípravky proti depresii.