Počas spánku si naše telo dobíja potrebnú energiu a prebieha v ňom množstvo najrozličnejších procesov. Okrem nich sa však môže odohrávať aj niečo, čo je veľmi zvláštne a často aj poriadne nepríjemné…
Ako sa zachovať, keď tvoje telo ovládne spánková paralýza?
1. Spánková paralýza
Čo človek cíti: Osoba sa v noci zobudí a nemôže sa pohnúť. Často sa k tomu pridávajú desivé halucinácie a pocit toho, že je v miestnosti ešte niekto ďalší.
Prečo sa to deje: Keď zaspíme, naše telo je prirodzene paralyzované. Ak to funguje tak, ako má, nie sme námesační ani netrpíme paralýzou. Ak sa však svaly „vypnú“, keď je náš mozog stále bdelý, dochádza k paralýze.
S týmto stavom má skúsenosť asi 7% ľudí a väčšina to zažila počas spánku na chrbte.
2. Hypnagogické halucinácie
Čo sa deje: Keď je človek v hladine medzi spánkom a bdením, stáva sa, že vidí pred očami zvláštne obrazy. Často sú to desivé tváre a fantastické tvory.
Prečo sa to deje: Ide o jednu z mála halucinácií, ktoré sa môžu prihodiť aj psychicky zdravým ľuďom. Deti ich mávajú častejšie ako dospelí. Môžu vzniknúť ako reakcia tela na stres alebo sú jednoducho prejavom bujnej fantázie. Môžu sa objaviť aj po prepitej noci.
3. Rozprávanie zo spánku
Čo sa deje: Zvyčajne človek, ktorý zo spánku rozpráva, o svojej poruche nevie. Je to však úplne neškodné.
Prečo sa to deje: Najčastejšie zo sna rozprávajú deti a muž a príčinou je zvyčajne stres.
4. Sen vo sne
Čo sa deje: Osoba vidí sen, zobudí sa, no stále sa jej dejú zvláštne veci. Ukáže sa, že je to stále sen, z ktorého sa potom zobudí. Nepripomína vám to film Počiatok?
Prečo sa to deje: Ezoterici veria, že keď máte takýto sen, značí to vašu preddispozíciu na duchovné praktiky. Veda však neskúmala, ako a prečo sa toto deje.
5. Námesačnosť
Čo sa deje: Ide o opačný stav ako je spánková paralýza. Počas spánku ľudia dokážu hovoriť, chodiť, či dokonca opustia dom, a to môže byť veľmi nebezpečné. Ráno si potom títo ľudia nič nepamätajú.
Prečo sa to deje: Námesačnosťou trpí okolo 4-10% ľudí, pričom deti sú postihnuté viac. Príčiny sú stále nejasné, no existujú spôsoby liečby.
6. Syndróm vybuchujúcej hlavy
Čo sa deje: Osoba sa zobudí na zvuk hlasného prasknutia, ktorý občas pôsobí ohlušujúco. Je to síce nepríjemný zážitok, no nie je nijako škodlivý.
Prečo sa to deje: Tento stav nastáva vtedy, keď sa z nejakého dôvodu zvýši aktivita v centrách mozgu zodpovedných sa spracovanie zvuku.
7. Spánkové apnoe
Čo sa deje: Počas spánkového apnoe človek na chvíľku prestane dýchať a následne sa zobudí. Znižuje sa tým kvalita spánku a mozog nedostáva dostatok kyslíka.
Prečo sa to deje: Počas spánku sa uvoľňujú svaly hltanu a blokujú sa tým dýchacie cesty. Rizikovými faktormi pre vznik spánkového apnoe je obezita, vysoký vek či fajčenie.
8. Opakujúce sa sny
Čo sa deje: Asi každý z nás mal niekedy sen, ktorý sa mu vracal.
Prečo sa to deje: Psychológovia veria, že mozog využíva takéto sny na to, aby sme začali venovať pozornosť niečomu, čo sme si v bežnom živote nevšimli. Tieto sny sa prestanú vracať, keď situáciu vyriešime.
9. Padanie do postele
Čo sa deje: Človek má pocit, ako by padal do postele z vysokej výšky. Vtedy sa mykneme a prebudíme. Niekedy sa nám sníva, že zakopneme alebo padneme, na čo sa aj zobudíme.
Prečo sa to deje: Spánok je podobný zomieraniu – znižuje sa tep, spomaľuje sa dýchanie, svalová činnosť sa upokojuje. Mozog sa vtedy „vydesí“ z možnosti skutočnej smrti, a tak kontroluje, či ste živý tým, že pošle impulz do svalov.
10. Mimotelové zážitky
Ako to pociťujeme: Ide o neuropsychologický fenomén, počas ktorého napoly spiaca a napoly bdejúca osoba vidí samu seba mimo svojho tela. Pre mystikov a okultistov je to dôkaz existencie duše.
Prečo sa to deje: Vedci vedia, že ilúzia mimotelovej existencie jestvuje, no nie je jasné, čo sa vtedy deje v našom tele.
11. Náhle osvietenie počas spánku
Čo sa deje: Niekedy nevieme nájsť riešenie nejakého problému a dlho sa ním zaoberáme. Potom sa môže stať, že práve počas spánku nám dá mozog riešenie. Dôležité však je, aby sme ho do rána nezabudli.
Ruský chemik Dmitri Mendelejev bol posadnutý vytvorením periodickej tabuľky chemických prvkov. Potom ju vraj zazrel vo sne.
Prečo sa to deje: Niekedy naše podvedomie pozná riešenie alebo odpoveď na otázku, ktorá nás trápi. Počas spánku je podvedomie aktívne a môže sa to prejaviť aj takto.