3 krásne slovenské zámky, na ktoré môžeme byť hrdí

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 02 12 oa15.43.52.jpg

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo hradov či zámkov, ktorými sa môžeme pochváliť nielen u nás, ale ja v zahraničí. Vybrali sme 3 slovenské zámky, ktoré nám môžu závidieť aj v zahraničí. Súhlasíte?

Bojnický zámok

Prvá písomná zmienka o existencii je už z roku 1113, kde sa spomína v listine zoborského opátstva. Vedeli ste, že pôvodne bol zámok celý z dreva? Až v priebehu 13. storočia bol postupne  budovaný z kameňa ako majetok rodu Poznanovcov.

Kvapľová jaskyňa pod zámkom

Súčasťou prehliadky Bojnického zámku je aj návšteva kvapľovej jaskyne, ktorá sa nachádza priamo pod ním. S touto jaskyňou je prepojená 26 metrov hlboká hradná studňa. Vedeli ste o tejto jaskyni?

Smolenický zámok

Zámok sa nachádza v dedinke Smolenice ktorá patrí do okresu Trnava. Je postavený na mieste stredovekého hradu zo 14. storočia. Samotný zámok bol postavený začiatkom 20. storočia, postaviť ho dal rod Pálffyovcov.

Veža zámku

Smolenickému zámku dominuje mohutná veža s vyhliadkovou terasou, z ktorej budete vidieť krásne časti Malých Karpát.

Zvolenský zámok

Ide o goticko-renesančný zámok, ktorý dal  postaviť v 70. rokoch 14. storočia uhorský kráľ Ľudovít I. Tento hrad mal slúžiť pôvodne ako poľovnícke sídlo alebo letohrádok uhorských kráľov. A tak tomu aj pár desiatok rokov bolo. Inšpiráciou pre stavbu tohto hradu sa stali talianske mestské kastely.

V súčasnosti zámok patrí pod správu Slovenskej národnej galérie, ktorá ho využíva na výstavné účely. K stálym expozíciám, ktoré si tam môžete pozrieť počas celého roka, patria kópie diel Majstra Pavla z Levoče, gotické nástenné maľby či výber z diel európskeho výtvarného umenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom