Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 faktov o čarodejniciach, o ktorých ste pravdepodobne nepočuli

Carodejnice_titulna.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Bosorky a samotné čarodejníctvo je pre mnohých veľmi obľúbenou témou. V minulosti boli hony na vyznávačov čarodejníctva veľmi rozšírenou záležitosťou. Avšak nie všetko, čo ste o čarodejniciach počuli, je aj pravda. To, že čarodejnice nenosili žiadne špicaté klobúky, nevarili elixíry v obrovských kotlíkoch, nemali strašidelný chichotajúci sa smiech ani bradavice po celej tvári, ste si pravdepodobne domysleli. Vedeli ste však skutočnosť aj o ďalších zdanlivo pravdivých tvrdeniach? V tomto článku vám prinášame 5 faktov o čarodejniciach, o ktorých ste pravdepodobne nepočuli.

Nie všetky čarodejnice sú zlé

Https://pixabay.com/sk/keltsk%C3%A9 %C5%BEeny %C5%BEena mlad%C3%BD pohan 1880944/
Foto: www.imgur.com

Tento fakt sa zdá ako samozrejmosť, keďže mnohí z nás poznáme čarodejníctvo najmä z filmov, ako Harry Potter a Čarodejník z krajiny Oz. V skutočnom živote má však čarodejníctvo veľmi negatívne meno, a to najmä kvôli tomu, že sa z dôvodu prečistenia spoločnosti čarodejnice v pomerne vysoker miere odsudzovali k smrti. Vieme však to, že v histórii existovali aj vykonávatelia bielej mágie, ktorá mala ľudí liečiť a pomáhať im. Čarodejníctvo nie je synonymom čiernej mágie. Je to výraz, ktorý zastrešuje čiernu, ale aj bielu mágiu.

Čarodejníctvo bolo vykonávané nielen ženami, ale aj mužmi

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Saul_and_the_Witch_of_Endor_(Stom,_1635).jpg
Foto: www.imgur.com

Veľmi dlho sa verilo, že čarodejníctvo je len čisto ženská záležitosť. Pravdou však je, že čarám a mágii sa venovali aj muži, ktorých poznáme ako mágov, černokňažníkov a šamanov. V skutočnosti bolo počas histórie zeme prenasledovaných nespočetné množstvo mužov a žien.

Na hranici nebola upálená takmer žiadna čarodejnica

Https://pixabay.com/sk/%C4%8Darodejnice zachvenie witch 183668/
Foto: www.imgur.com

V histórii bola upálená iba nepatrná hŕstka čarodejníc. Dokonca aj počas dobre známeho honu na čarodejnice v Saleme bolo obvinených 165 ľudí, z ktorých bolo uväznených len 31. Z týchto väzňov bolo následne popravených 19, z čoho 18 žien bolo obesených. Posledný zostávajúci vyznávač čarodejníctva bol muž, ktorý sa odmietal priznať, a preto bol popravený hrôzostrašnou smrťou. Bol rozmliaždený kameňmi.

Upálenie teda nikdy nebolo hlavných spôsobom popravy, keďže bolo nezákonné. V Amerike dokonca nebola upálená ani jedna odsúdená osoba.

Na obvinenie z čarodejníctva nebol potrebný žiaden solídny dôkaz

Https://pixabay.com/sk/stra%C5%A1ideln%C3%BD witch kost%C3%BDm party 189365/
Foto: www.imgur.com

Dnes sa nám to zdá ako úplný nezmysel, ale v spoločnosti, veriacej na legendy a strašidlá, to bolo bežnou vecou. „Dôkaz“, ako napríklad zjavenie sa v sne, úplne stačil na začatie vyšetrovania a následného mučenia.

Čarodejnice lietali na metlách…skoro

Https://pixabay.com/sk/%C4%8Darodejnice k%C3%BAzeln%C3%AD%C4%8Dka rozpr%C3%A1vky 539683/
Foto: www.imgur.com

Asi tomu len ťažko uveriť, dáva to však zmysel, ak to pochopíme v prenesenom význame. Vyznávači čarodejníctva často experimentovali s rôznymi bylinkami a nápojmi. Jednou z takýchto rastlín bola aj mandragora, ktorá má halucinogénne účinky, vyvolávajúce aj pocit eufórie. Existovali rituály, ktoré čarodejnice vykonávali úplne nahé a počas ktorých sa taktiež natierali masťami obsahujúcimi spomínanú mandragoru. Po tom, čo sa masť natrela na intímne partie, prichádzal pocit rozkoše a „vzlietnutia“. Takmer ako let na metle.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Daniel MičkoDátum 11. augusta 2017Zdroj www.scoopwhoop.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: