5 turisticky obľúbených pamiatok na Slovensku

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 04 08 oa19.19.39.jpg

Slovensko je známe aj kvôli veľkému počtu hradov, zámkov či kaštieľov, ktoré sa tu nachádzajú. Viaceré z nich patria k najväčším pokladom našej krajiny a môžeme byť na ne právom hrdí a závidieť nám ich môžu aj v zahraničí. súhlasíte?

Bojnický zámok

Bojnický zámok patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku. Prvá písomná zmienka o jeho existencii pochádza z roku 1113, kde sa spomína v listine zoborského opátstva. Súčasťou zámku je aj múzeum, ktoré dokumentuje a prezentuje obdobia neoslohov na území Slovenska.

Kaštieľ v Betliari

Kaštieľ sa nachádza v obci Betliar, asi 3 kilometre severne od okresného mesta Rožňava. Tento kaštieľ je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Nedošlo k ich zničeniu či rozkradnutiu ako to bolo pri iných kaštieľoch či zámkoch.

Spišský hrad

Prvý písomný doklad o Spišskom hrade pochádza už z roku 1209 v listine kráľa Ondreja II, ktorá dokladuje aj existenciu Spišskej župy. Spolu s okolitými stredovekými pamiatkami- Spišská Kapitula, Spišské Podhradie, Levoča a kostol v obci Žehra je Spišský hrad zapísaný do zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva Unesco.

Bratislavský hrad

Tento hrad patrí k tým najväčším dominantám nášho hlavného mesta. Zaujímavosťou tohto hradu je aj to, že sú pre neho charakteristické štyri vežičky, no v skutočnosti má vežu len jednu. Tá sa nachádza na juhozápadnej strane. Ostatné sú len pristavané na streche. Vedeli ste o tom?

Dóm sv. Alžbety v Košiciach

Ide o najväčšiu katedrálu na Slovensku, ktorá je neprehliadnuteľná už z diaľky, pretože je vysoká až 60 metrov a vraj sa do nej zmestí vyše 5 000 ľudí. Ako každá gotická stavba je zvonka i zvnútra vyzdobená stovkami sôch a ozdobných detailov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom