Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 zaujímavých budov synagóg na Slovensku

Sni mka obrazovky 2018 03 03 oa15.36.59.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko je krajinou, ktorá je bohatá na pamiatky z rôznych oblastí. Medzi zaujímavé stavby patria aj budovy synagóg, ktorých je na Slovensku celkom dosť. Vybrali sme 5 z nich, ktoré vás upútajú svojím vzhľadom už na prvý pohľad. Máte radi architektúru?

Synagóga v Banskej Štiavnici

Budova tejto synagógy bola pravdepodobne vytvorená už v období gotiky a neskôr bola prestavaná na renesančný štýl a až v 19. storočí sa začala po úprave využívať na sakrálne účely. V súčasnosti patrí do mestskej rezervácie Banskej Štiavnice a taktiež je zapísaná aj do zoznamu UNESCO.

Synagóga v Brezne

Ide o židovskú synagógu, ktorá bola postavená v roku 1902. Približne od polovice minulého storočia však už neslúži pôvodnému účelu. V roku 2016 bola ukončená jej rekonštrukcia, ide o kultúrnu pamiatku.

Synagóga v Lučenci

Ide o neologickú synagógu v secesnom štýle, ktorá bola postavená začiatkom 20. storočia. Dlhé roky chátrala, no táto synagóga bola po rekonštrukcii znovuotvorená v roku 2016.

Synagóga v Prešove

Ide o ortodoxnú synagógu, ktorá sa nachádza v jednej z bočných uličiek v historickom centre mesta. Je súčasťou väčšieho židovského komplexu a v súčasnosti sa v nej uskutočňujú kultúrne podujatia a rôzne koncerty.

Synagóga v Trenčíne

Táto synagóga patrí k najkrajším a najzaujímavejším dielam svojho druhu na Slovensku. Nájsť ju môžete v severnom rohu Námestia Ľudovíta Štúra, na mieste starej drevenej synagógy.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 5. marca 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: