Zaujímavosti o drevenom kostolíku v Hervartove

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 03 03 oa15.19.50.jpg

Slovensko ukrýva a ponúka neskutočne veľké množstvo nielen prírodných, ale aj architektonických pamiatok. Medzi významné pamiatky sakrálnej architektúry patria aj artikulárne kostolíky, teda drevené kostolíky, ktoré boli postavené bez jediného klinca. Jedným z najznámejších je Kostol sv. Františka z Assisi v obci Hervartov.

Obec Hervartov

Ide o malú obec na východnom Slovensku, v okrese Bardejov. Napriek tomu, že tam žije niečo vyše 500 obyvateľov, aj v tejto obci sa nachádza významná pamiatka, ktorá je zapísaná aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva, drevený kostolík.

Kostol sv. Františka z Assisi

Ide o drevený rímskokatolícky, v minulosti aj evanjelický, kostol, ktorý sa nachádza pod vrchmi pohoria Čergov a ako už z názvu vyplýva, tak je zasvätený svätému Františkovi z Assisi.

Kedy bol kostol postavený?

Kostol bol postavený na konci 15. storočia, v gotickom slohu a skladá sa z viacerých častí. Zaujímavý je aj interiér kostola, kde môžete vidieť viaceré nástenné maľby či zaujímavé oltáre.

Zaujímavosti kostola

Tento kostol je okrem toho ako vyzerá zaujímavý aj z viacerých iných hľadísk. Ide totiž o najstarší a najzachovalejší drevený kostol na Slovensku. Kostol je tiež národnou kultúrnou pamiatkou a taktiež je zapísaný aj do zoznamu Unesco v kategórii Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka.

Radnica v Bardejove

Vedeli ste o tom, že bočný oltár tohto kostola si môžete pozrieť v renesančnej radnici, ktorá sa nachádza na krásnom historickom námestí v Bardejove?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom