6 zaujímavostí o Jasovskej jaskyni

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 03 23 oa18.17.36.jpg

Slovensko sa môže pochváliť aj veľkým prírodným bohatstvom, do ktorého patria určite aj jaskyne. Na Slovensku je možné ich nájsť hneď niekoľko desiatok a viacero z nich je naozaj krásnych a zaujímavých. Rovnako je to aj v prípade Jasovskej jaskyne, ktorá patrí u nás k tým najkrajším. Už ste ju niekedy videli?

Jaskyňa nepatrí do Slovenského krasu

Aj napriek tomu, že na viacerých miestach sa uvádza, že je súčasťou Slovenského krasu, nie je to pravda. Jaskyňa sa nachádza pri obci Jasov v Košickom kraji. Vznikla činnosťou podzemnej časti rieky Bodva.

Jaskyňa má dlhú históriu

Jaskyňu obývali už neolitickí ľudia, pričom miestni obyvatelia ju poznali aj v stredoveku, keď sa v nej skrývali pred Tatármi či Turkami. Vedeli ste o tom?

Jaskyňa je najstaršia sprístupnená jaskyňa na Slovensku

Jasovská jaskyňa je najstaršia sprístupnená jaskyňa u nás. Už roku 1846 bola čiastočne sprístupnená mníchmi z jasovského kláštora. V roku 1924 vybudovali v jaskyni betónové chodníčky a zaviedli elektrické osvetlenie.

Je pomerne dlhou jaskyňou

Dĺžka jaskyne je 2 811 metrov, z čoho je verejnosti sprístupnených 550 metrov, avšak dĺžka prehliadkovej trasy je 720 metrov.

Je zapísaná v Unesco

Vďaka svojmu významu a výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Netopiere v jaskyni

V jej priestoroch žije viacero druhov netopierov. Nachádza sa tam aj priestor, ktorý sa nazýva Dóm netopierov a využíva sa na speleoklimatickú liečbu alergických a astmatických ochorení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom