Zrúcanina Hrušovského hradu  

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 03 16 oa15.18.31.jpg

Slovensko síce nepatrí rozlohovo k tým najväčším krajinám, no aj tak ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či historických pamiatok. Medzi veľmi zaujímavé architektonické pamiatky u nás patria aj zrúcaniny hradov. Tých je u nás hneď niekoľko a veľmi krásnou zrúcaninou hradu je aj Hrušovský hrad. Už ste tento hrad niekedy navštívili?

Kde sa tento hrad nachádza?

Hrušovský hrad je zrúcaninou gotického hradu. Tento hrad sa nachádza na vrchu Skalka nad cestou z Topoľčianok do Skýcova, v katastrálnom území obce Hostie. Napriek tomu, že ide o zrúcaninu hradu, tak patrí k často navštevovaným miestam.

Kedy bol hrad postavený?

Hrad bol pravdepodobne postavený v druhej polovici 13. storočia. V tomto období sa stavali viaceré hrady, ktorých funkcia mala byť predovšetkým strážnou. Aj tento hrad bol postavený na to, aby strážil obchodné cesty spájajúce Požitavie s Ponitrím.

Zánik hradu

Hrad plnil dôležitú úlohu niekoľko storočí a žilo na ňom viacero významných panovníkov. Všetko sa však zmenilo začiatkom 18. storočia, kedy prebehlo protihabsburské povstanie a hrad bol dobytý a zničený.

Do dnešných dní sa zachovali aspoň zvyšky niektorých veží a bášt. Zachovaných ostalo aj množstvo rôznych architektonických detailov. A tak sa oplatí si ísť túto zrúcaninu pozrieť. Už ste tam niekedy boli?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom