Hrad Čabraď a jeho okolie je národnou prírodnou rezerváciou

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 03 12 oa10.27.39.jpg

Slovensko síce nepatrí rozlohovo k veľkým krajinám, no napriek tomu ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či jedinečných historických pamiatok. Medzi veľmi zaujímavé a jedinečné pamiatky u nás patrí aj krásna zrúcanina hradu Čabraď. Už ste tento hrad niekedy navštívili?

Kde sa hrad nachádza?

Hrad Čabraď je zrúcaninou hradu, ktorá sa nachádza pri obci Čabradský Vrbovok, uprostred Krupinskej vrchoviny na kopci nad údolím Litavy. Dokonca sa pôvodne tento hrad nazýval Litava.

Kedy bol postavený?

Hrad bol postavený bol v priebehu 13. storočia. Tak ako viacero hradov postavených v tomto období, tak aj tento patril do skupiny stredoslovenských hradov, ktorých účelom bola ochrana ciest vedúcich k banským mestám. Preto bol hrad postavený na vrchu, teda na vyvýšenom mieste.

V 16. storočí bol aj dôležitou protitureckou pevnosťou a Turci sa ho niekoľkokrát márne snažili dobyť. Poslední majitelia, niekedy v 19. storočí, hrad sami podpálili, aby tak zabránili obsadeniu hradu lúpežnými rytiermi. Celkom zvláštna taktika ako ochrániť hrad a svoj majetok. Čo poviete?

Zaujímavosť tohto hradu

Čabradský hradný vrch a jeho okolie je národnou prírodnou rezerváciou s najbohatším výskytom plazov na území Slovenska. Žije tam veľké množstvo užoviek. Vedeli ste o tom?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom