Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zrúcanina hradu Gýmeš

Sni mka obrazovky 2018 03 09 oa14.09.03.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Slovensko síce nepatrí rozlohovo k tým najväčším krajinám, no napriek tomu ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či jedinečných historických pamiatok. Medzi veľmi pekné a zaujímavé pamiatky u nás patrí aj krásna zrúcanina hradu Gýmeš. Už ste tento hrad niekedy navštívili?

Kde sa tento hrad nachádza?

Zrúcanina hradu Gýmeš sa nachádza na strmom kremencovom kopci Dúň, na južnom svahu pohoria Tribeč, približne 5 kilometrov na sever od obce Jelenec (Gýmeš). Zrúcanina je výraznou dominantou širokého okolia, a tak sa nemôže stať, že by ste ju prehliadli.

Kedy bol hrad postavený?

Hrad dal postaviť pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia,  na mieste starého hradiska. Počas fungovania hradu san a ňom vystriedalo viacero významných panovníkov. Medzi jedného z najznámejších patril aj Matúš Čák Trenčiansky.

Po ňom na hrade žil rod Gorgáchovcov niekoľko storočí. Počas celého obdobia hrad prešiel viacerými prestavbami a bol značne rozšírený. To trvalo približne do polovice 19. storočia, kedy panstvo hrad definitívne opustilo a začal sa rozpadávať a chátrať.

Ako vyzerá hrad v súčasnosti?

V súčasnosti je zachovaných viacero častí obvodového muriva a konštrukcií hradných budov a opevnení. Niektoré otvory okien a vstupov si zachovali na viacerých miestach aj kamenné obruby. Posledné roky prebiehajú aj viaceré snaženia dobrovoľníkov tento hrad aspoň sčasti opraviť.

 

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor hoppeyrDátum 11. marca 2018
reklama:
reklama:
reklama: