Zrúcanina Dobrovodského hradu

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 03 06 oa12.07.28.jpg

Napriek tomu, že Slovensko nepatrí rozlohovo k tým najväčším krajinám, tak ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či historických pamiatok. Medzi veľmi zaujímavé architektonické pamiatky u nás patrí aj krásna zrúcanina Dobrovodského hradu. Už ste tento hrad niekedy navštívili?

Dobrovodský hrad

Dobrovodský hrad je zrúcaninou gotického hradu, ktorý sa nachádza v strednej časti pohoria Malé Karpaty nad obcou Dobrá Voda v Trnavskom kraji. Dostať sa k nemu nie je nejako náročné, a tak si môžete jeho zrúcaniny pozrieť aj zblízka.

Prečo takýto názov?

Tento hrad je známy aj ako Hrad Dobrá Voda. Názov hradu je odvodený od početných vodných prameňov v jeho okolí. Vedeli ste o tom?

Vznik hradu a jeho pôvodný význam

Dobrovodský hrad bol postavený na mieste staršieho hradiska v prvej štvrtine 13. storočia. Tak ako viaceré iné hrady postavené v tomto období, taka j v prípade tohto hradu išlo o typ strážneho hradu.

Chátra už dlhé roky

Počas povstania Františka II. Rákócziho, na začiatku 18. storočia bol veľmi poškodený, po následnej oprave vyhorel a zostalo na ňom len väzenie pre poddaných. Začiatkom 19. storočia sa, podobne ako iné hrady, začal meniť na zrúcaniny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom