7 indiánskych legiend, z ktorých budete mať husiu kožu

Zdieľať
5 scary native american legends 664x415 1.jpg

Každá civilizácia si počas histórie vytvorila svoje vlastné mýty a legendy. Od antického Grécka, po Egypt či Čínu, všade sa stretneme s desivými legendami o rôznych nadprirodzených bytostiach. No a výnimkou nie sú ani obyvatelia amerického kontinentu. Tu je 9 indiánskych legiend, z ktorých vás zamrazí.

1. Kanontsistonties – lietajúce hlavy

Tieto príšery pripomínajú upírov a ich rozmery sa pohybujú miniatúrnych až po gigantické. Lietajúce hlavy sú podľa niektorých legiend duše tých ľudí, ktorí boli počas života kanibalmi. Ich hlad po ľudskom mäse však neutíchol ani po smrti, a tak sú odsúdené na večný hlad, ktorý nikdy neuspokoja. Jedna legenda vraví, že títo démoni môžu byť zabití tak, že im nejakým spôsobom do otvorených úst hodíte žeravý uhlík.

3 native american legends.jpg
http://boredomtherapy.com/native-american-legends/ Foto: boredomtherapy.com

2. Chenoo – ľadový obor

Ľudia z kmeňa Wabanaki, ktorý žil na území dnešnej Kanady, poznajú legendu o ľadovom obrovi menom Chenoo. Pôvodne to však bol človek, ktorý spáchal hrozný a neodpustiteľný zločin. Za ten ho bohovia potrestali a uvalili naňho kliatbu, ktorou ho premenili na ľad. Vznikol tak z neho tvor podobný trolovi alebo obrovi, ktorý zabíja ľudí a pojedá ich. Ich ohlušujúci krik podľa legendy zabije každého, kto ho počuje. Chenoo sa v legednách vyskytuje aj pod menom Kiwakwa alebo Giwakwa.

Bprd.jpg
http://1.bp.blogspot.com/_0Z1ZgoOxOFc/SWDS_U8Nc0I/AAAAAAAAADQ/KNXZBx2NyeU/w1200-h630-p-nu/bprd.jpg Foto: 1.bp.blogspot.com

3. Camazotz – Mŕtvy netopier

Mayovia verili, že boha Camazotz bol príšerou, ktorá prišla z podsvetia, kde vládol krvilačným upírskym netopierom. Tiež verili, že má silu na to, aby ovládal a zničil celú ich civilizáciu. Namiesto toho preukázal dobrú vôľu a ľuďom dal oheň, za ktorý požadoval ľudské obety.

Bat is mammal and call
http://www.thinkstockphotos.com Foto: www.thinkstockphotos.com

4. Mishipeshu – vodný panter

V existenciu vodného pantera verilo viacero indiánskych kmeňov. Zvyčajne ho zobrazujú ako veľkú mačku s telom draka, ktorá striehne v jazerách a riekach na ľudské obete. Tie potom stiahne do vody a zabije. Príšera sa objavuje na miestach, na ktorých sa ťažila meď.

Agawa_rock_panel_viii.jpg
By D. Gordon E. Robertson – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15941023 By D. Gordon E. Robertson - Own work, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

5. Skudakumooch – čarodejnice

Mytológia kmeňov Passamaquoddy  a Micmac hovorí o čarodejniciach, ktorá bola zrodená z mŕtvoly po tom, čo na nej šaman vykonal rituál čiernej mágie. Každú noc táto démonická bytosť putuje po svete a vraždí. Stačí, ak sa na ňu niekto pozrie alebo začuje jej hlas, a bude zakliaty. Tieto čarodejnice však môžu byť zabité upálením.

5 scary native american legends 664x415.jpg
http://az795576.vo.msecnd.net/bh-uploads/2016/03/Ghost_Witch1.jpg Foto: az795576.vo.msecnd.net

 6. Tah-tah-kle’-ah – sovia žena

Kmeň Yakama pozná legendu o piatich ženách, ktoré vyzerajú ako obrovské sovy. Cez deň žijú v jaskyniach, no v noci lietajú a zabíjajú rôzne zvieratá a dokonca aj ľudí. Zvyčajne si ako obete vyberajú deti. Legenda vraví, že dokonca dokážu napodobniť ľudský hlas a jazyk, aby človeka ulovili.

La_lechuza.jpg
http://az795576.vo.msecnd.net/bh-uploads/2016/03/La_Lechuza.jpg Foto: az795576.vo.msecnd.net

7. Teihiihan – malí kanibali

Legendy kmeňov Cheyenne a Arapaho hovoria o humanoidoch podobných deťom, ktorí útočia vo veľkých počtoch. Niektoré mýty dokonca hovoria, že sú to duše bojovníkov, ktorí zomreli v boji a boli vzkriesení do podoby trpaslíkov.

Halloween witches
http://www.thinkstockphotos.com Foto: www.thinkstockphotos.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom