Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aj na Slovensku máme vlastný orloj

Sni mka obrazovky 2018 01 06 oa12.58.04.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko je krajinou, ktorá ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či pamiatok, na ktoré môžeme byť len a len hrdí. Medzi takéto unikáty patrí aj orloj, ktorý sa nachádza v dedinke Stará Bystrica. Vedeli ste o ňom?

Čo je orloj?

Ide o hodiny na vežiach a verejných budovách alebo v chrámoch. Za orloj sa považujú najmä také, ktoré vďaka mechanizmu ukazujú okrem času aj polohu niektorých nebeských telies na oblohe a kalendárne údaje. Ide teda o druh astronomických hodín.

Kde sa orloj nachádza?

Tento orloj sa nachádza v dedinke Stará Bystrica, konkrétnejšie vo východnej časti okresu, v údolí Bystrice na rozhraní Kysuckých Beskýd a Kysuckej vrchoviny. A postavený je pri bočnej stene kultúrneho domu.

Kedy bol postavený?

Tento orloj bol postavený v roku 2009, jeho autorom je ýznamný slovenský sochár Viliam Loviška. Srdcom orloja je tzv. astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Práve  ten robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku a tiež je označovaný za najväčšiu drevenú sochu na Slovensku.

Čo symbolizuje?

Toto dielo má tvar štylizovanej podoby Panny Márie sedembolestnej, teda patrónky Slovenska. Vonkajšiu výzdobu tvoria sochy tých najznámejších historických osobností Slovenska, nachádza sa tam knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik či Andrej Hlinka. Každú hodinu sa tiež objavujú figúrky svätých spojených so Slovenskom: Cyril, Metod, Svorad, Benedikt, Gorazd, Bystrík a Vojtech. Nachádzajú sa tam aj dva zvony, Svätý Juraj a Riečnická Madona. Ten prvý odbíja čas a druhý zs doprevádza svätcov.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 7. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: