Skalný budzogáň patrí k tým najkrajším prírodným úkazom na Slovensku

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 01 06 oa12.53.10.jpg

Na Slovensku je možné nájsť veľké množstvo zaujímavých miest či pamiatok. Medzi zaujímavé miesta určite patria aj tie v prírode. Jedným zo zaujímavých prírodných úkazov je aj Skalný budzogáň, ktorý bol zaradený medzi 7 najkrajších prírodných krás Slovenska. Už ste si ho boli pozrieť?

Kde sa nachádza?

Tento zaujímavý prírodný úkaz sa nachádza v Rajeckej doline, na svahu vrchuŽibrid. To, aby ste sa k nemu dostali je potrebné vyšľapať istú trasu, ale uričte to stojí za to. Kvôli hustým lesom nie je dobre viditeľný z diaľky, ale turistický chodník vás k nemu bez problémov dostane.

Ako sa k budzogáňu dostatene?

Ku skale vedie turistický chodník, ktorý  vás dovedie po dvoch hodinách ku cieľu. Táto turistická trasa sa začínaRajeckých Tepliciach a potom sa prechádza ponad obec Zbyňov. Je dlhá približne 6,5 kilometra, takže na turistiku vhodné miesto.

Ako vznikol tento prírodný úkaz?

Aj napriek tomu, že existuje legenda o jeho vzniku spojená s obrom, ktorý ho tam vraj zapichol do zeme. Tak reálnejšie tvrdenie vzniku je, že táto skala vznikla erozívnou činnosťou vody po dlhé storočia. Skalný útvar má úzku základňu a širšiu vrchnú časť, dosahuje výšku skoro 14 metrov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom