Historické námestie v Bardejove vám vyrazí dych

Zdieľať
Img_4401.jpg

Mesto Bardejov patrí medzi tie najnavštevovanejšie slovenské mestá. Jeho historické námestie ponúka viacero významných pamiatok a dokonca je zapísané aj do kultúrneho dedičstva UNESCO. Už ste v tomto meste niekedy boli?

Bazilika sv. Egídia

Táto gotická sakrálna stavba, ktorej začiatok výstavby sa datuje až do 15. storočia je kvôli jej veľkoleposti dnes národnou kultúrnou pamiatkou. Tento kostol bol ako siedmy slovenský kostol v poradí vyhlásený za baziliku. Urobil tak v roku 2001 pápež Ján Pavol II. krátkym listom, ktorým ho  povýšil z chrámu práve na baziliku minor.

Krídlové oltáre v bazilike

V tejto bazilike sa nachádza dohromady až 11 neskorogotických krídlových oltárov. Jednotlivé oltáre boli postavené na prelome 15. a 16. storočia. Za najcennejší sa považuje bočný oltár Narodenia Pána. Plastika Stolica milosti v predele oltára sv. Barbory bola zhotovená pravdepodobne v dielni Majstra Pavla z Levoče a považuje sa za vrcholnú rezbársku prácu na Slovensku.

Prehliadka a výhľad z veže vás okúzli

Výhľad z veže tejto baziliky na celé historické námestie a samotné mesto je zážitkom na celý život. Dokonca sú možné aj prehliadky, ktoré sú sprevádzané odborným výkladom, ktorý vám prezradí zas niečo viac o tejto sakrálnej stavbe.

Budova radnice

Ide o goticko-renesančnú budovu, ktorá sa nachádza uprostred Radničného námestia. Dnes sa historické priestory radnice využívajú ako miestnosti Šarišského múzea, kde je umiestnená historická expozícia Bardejov – Slobodné kráľovské mesto.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom