Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Aj Slovensko má vlastný Stonehenge

Sni mka obrazovky 2018 01 14 oa18.49.12.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže pochváliť aj neuveriteľným prírodným bohatstvom a nájsť tu môžete viaceré zaujímavé prírodné úkazy. Na Slovensku ich je možné nájsť hneď niekoľko a viacero z nich je naozaj krásnych a zaujímavých. Rovnako je to aj v prípade Holíčskych megalitov. Vedeli ste o nich?

Viete, čo je megalit?

Megalit je pravekou pamiatkou z veľkých neopracovaných alebo čiastočne upravených kameňov, ktoré majú väčšinou pohrebný charakter. Medzi tie najznámejšie patrí Stonehenge v anglickom meste Amesbury.

Kde sa nachádzajú slovenské megality?

Unikátny komplex monumentálnych opracovaných balvanov s prastarými rytinami sa nachádza za budovou historickej manufaktúry v Holíči. Kamene, z ktorých najväčší je vysoký 6,8 metra, pochádzajú z najvýchodnejšie položenej megalitickej stavby v strednej Európe.

Kedy sa našli?

Tieto megality sa našli pri výstavbe holíčskeho sídliska v roku 1988 a po prenesení z pôvodného miesta boli symbolicky usporiadané do tvaru slnečných hodín. Holíčske megality sú pamiatkou na doteraz neznámu kultúru na Slovensku.

Dá sa k nim bez problémov aj dostať

Tieto kamene sa nachádzajú pri Holíčskom zámku, presnejšie medzi ním a budovou starej hrnčiarskej manufaktúry. Sú voľne prístupné, takže nie je problém obzrieť si ich aj zblízka.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 16. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: