Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako vyzerá zrúcanina Znievskeho hradu dnes?

Sni mka obrazovky 2018 05 06 oa15.39.11.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku je možné nájsť viacero zrúcanín hradov či zámkov, ktoré boli v minulosti domovom nejedného významného panovníka. Dnes je už veľa z nich len zrúcaninami, no ani to im neuberá na ich čare. Medzi takéto zrúcaniny patrí aj Znievsky hrad. Už ste si tento hrad boli pozrieť?

Znievsky hrad

Znievsky hrad je zrúcanina na vápencovom vrchu Zniev, neďaleko mestečka Kláštor pod Znievom. Hradný vrch tvorí severné zakončenie samostatného pohoria Žiar, nadväzujúceho na Lúčanskú časť Malej Fatry.

Kedy bol hrad postavený?

Prvé zmienky o hrade pochádzajú už z obdobia 12. storočia. Od polovice 13. storočia bol komitátnym hradom, a preto sa volal Turčianskym. Aj tento hrad bol vystavaný na ťažko dostupnom vrchu a bol klasickým stredovekým hradom.

Sklabinský hrad

V období 14. storočia Turiec vyčlenili z veľkej Zvolenskej stolice a vznikla samostatná Turčianska stolica. Jej sídlom sa stal Sklabinský hrad. A tak práve Znievsky hrad stratil na dôležitosti.

Aký je jeho súčasný stav?

Z hradu dnes ostali veľmi poškodené základy budov a stavieb v hornom hrade. Poschodová budova, situovaná nižšie, je zo 14. storočia. Napriek tomu, že sa z hradu nezachovalo veľa, tak patrí medzi veľmi pekné zrúcaniny. Už ste tam boli?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 8. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: