Bazilika sv. Jakuba v Levoči patrí k jej najväčším dominantám

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 02 25 oa15.37.18.jpg

Na Slovensku máme viacero krásnych historických miest, ktoré ukrývajú nejednu krásnu pamiatku. Rovnako je to aj v prípade mesta Levoča, kde sa nachádza tých pamiatok hneď viacero. Jednou z tých najväčších je aj Bazilika sv. Jakuba. Už ste v tomto meste niekedy boli?

Mesto Levoča

Mesto Levoča patrí k historickým mestám Slovenska, ktoré sa môžu pochváliť bohatou históriou a nachádza sa tam viacero zaujímavých historických pamiatok, od radnice, cez kostol až po oltár Majstra Pavla.

Bazilika sv. Jakuba

Bazilika sv. Jakuba je gotická sakrálna stavba, ktorá patrí k najväčším dominantám Námestia Majstra Pavla v Levoči. Ide o najväčšiu sakrálnu stavbu na Spiši a má druhú najvyššiu vnútornú výšku lode na Slovensku, hneď po košickom Dóme svätej Alžbety.

Práve vďaka tejto bazilike bola Levoča v roku 2009 zapísaná do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO ako súčasť súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia. Vedeli ste o tom?

Oltár Majstra Pavla

Majster Pavol je známy predovšetkým tým, že je tvorcom najvyššieho dreveného oltára na svete, ktorý sa nachádza práve v Bazilike sv. Jakuba. Tento oltár je vysoký 18,62 metra a práve preto ide o najvyšší neskorogotický krídlový oltár na svete, šíroký je 6,27 metra. Nachádza sa v priestore chrámového presbytéria a patrí k tým najväčším umeleckým dielam svojho druhu v zaalpskej Európe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom