Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bazilika svätého Egídia v Bardejove a jej 6 zaujímavostí

Fullsizerender 3 3.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Mesto Bardejov je známe predovšetkým ako jedno z najznámejších slovenských kúpeľných miest s bohatou históriou. My sme sa pozreli na jednu z najväčších dominánt tohto mesta na východnom Slovensku. Bazilika sv. Egídia je úchvatnou stavbou a zistili sme o nej viacero zaujímavostí, ktoré jej dodávajú ešte väčší význam.

Slovensko je na baziliku právom hrdé

Táto gotická sakrálna stavba, ktorej začiatok výstavby sa datuje až do 15. storočia je kvôli jej veľkoleposti dnes národnou kultúrnou pamiatkou. Tiež je súčasťou Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Fullsizerender 2 3.jpg
Foto: www.imgur.com

Bazilika minor

Tento kostol bol ako siedmy slovenský kostol v poradí vyhlásený za baziliku. Urobil tak v roku 2001 pápež Ján Pavol II. krátkym listom, ktorým ho  povýšil z chrámu práve na baziliku minor.

Knižnica v chráme

Zaujímavosťou tohto chrámu bola aj knižnica, ktorá sa v ňom v minulosti nachádzala. Stredoveká knižná zbierka v bazilike vznikla po jej dostavaní a dlhé roky bola jeho súčasťou. Dnes je však už súčasťou Maďarského národného múzea.

Fullsizerender 11.jpg
www.instagram.com

Krídlové oltáre

Vedeli ste, že v tejto bazilike sa nachádza dohromady až 11 neskorogotických krídlových oltárov? Jednotlivé oltáre boli postavené v období rokov 1460 až 1520. Za najcennejší sa považuje bočný oltár Narodenia Pána.

Majster Pavol z Levoče

Plastika Stolica milosti v predele oltára sv. Barbory bola zhotovená pravdepodobne v dielni Majstra Pavla z Levoče a považuje sa za vrcholnú rezbársku prácu na Slovensku. A tak popri Levoči a iných slovenských mestách zanechal svoje dielo tento umelec aj v Bardejove.

Fullsizerender 1 3.jpg
www.instagram.com

Prehliadka a výhľad z veže

Výhľad z veže tejto baziliky na celé historické námestie a samotné mesto je vraj zážitkom na celý život. Dokonca sú možné aj prehliadky, ktoré sú sprevádzané odborným výkladom, ktorý vám prezradí zas niečo viac o tejto sakrálnej stavbe.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 25. júla 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o,
reklama:
reklama:
reklama: