Bizarné pohreby čarodejníc 2. časť. Benátska upírka nájdená s tehlou v ústach, či hrob poslednej škótskej čarodejnice

Zdieľať
Venice vampire 1.jpg

Extrémna povaha čarodejníckych pohrebov a pochovávania nám ukazuje, aký hlboký je strach ľudí z čarodejníctva a dokonca aj zo záhrobia. Nebolo nezvyčajné, že boli pochovávané so záťažami, či im boli nasilu otvorené až zlomené čeľuste, aby mali ústa doširoka otvorené. Bolo bežné, že nevysvetliteľné choroby a nešťastia boli pripisované čarodejniciam. Mnoho z takýchto čarodejníc trpelo fyzickými deformáciami, čo odhaľuje hlboké predsudky ľudí voči všetkému inému a mimo normu.

Hrob poslednej škótskej čarodejnice

V roku 2014 archeológovia našli niečo, čo pokladajú za miesto posledného odpočinku poslednej škótskej čarodejnice, na pláži Torryburn. Začiatkom roku 1700 bola Lilias Adie obvinená, že zoslala na svojich susedov chorobu. Bola zadržaná a obvinená z čarodejníctva. Lilias odhalila, že akceptuje Diabla ako svojho pána a svoju lásku. Skôr ako mohla byť odsúdená a upálená, zomrela vo väzení a bola pochovaná pod ťažkú kamennú dosku. V škótskom folklóre boli ľudia, ktorí boli z niečoho obvinení a odsúdení alebo spáchali samovraždu, považovaní za schopných vrátiť sa medzi živých a strašiť ich. Na ich hroby sa ukladali ťažké balvany. Na pláži výskumníci našli veľkú dosku a železný kruh. Podľa archeológov bol kameň vyťažený inde a prenesený na hrob, aby zachránil živých pred návratom bosorky. Zistili, že v 19.storočí bol hrob vyplienený a pozostatky Lilias boli predané na trhu so starožitnosťami. Bez poriadneho výskumu ostáva záhadou, či v hrobe ostalo ešte niečo skutočne patriace čarodejnici.

http://www.bbc.com/news/uk-scotland-29689688
http://www.bbc.com/news/uk-scotland-29689688

Upírka

V roku 2009 talianski archeológovia objavili pozostatky čarodejnice v masovom hrobe obetí moru zo 16. storočia. Nález blízko Benátok bol prekvapivý. Ženine ústa boli nasilu otvorené tehlou. V tej dobe bolo bežné, že do úst mŕtvych sa vkladali predmety, aby sa zabránilo poškodzovaniu živých mŕtvymi. Nazývaná „benátska upírka“ bola pravdepodobne považovaná za príčinu moru. Tehla môže predstavovať pokus o drsné zastavenie šírenia choroby. Podľa odborníkov sa žena živila hlavne obilninami a zeleninou, čo znamená, že patrila k nižšej triede. Podľa nich mala žena od 60 do 70 rokov, čo je na tú dobu naozaj úctyhodný vek. Podľa stredovekých povier Diabol udelil čarodejniciam moc podvádzať smrť. Pokročilý vek tejto ženy z nej urobil terč pre poverčivých benátčanov. Z celkového počtu 60000 ľudí popravených počas európskeho honu na čarodejnice medzi rokmi 1550-1650 tvorili drvivú väčšinu práve staršie ženy.

http://news.nationalgeographic.com/news/2010/02/100226-vampires-venice-plague-skull-witches/
http://news.nationalgeographic.com/news/2010/02/100226-vampires-venice-plague-skull-witches/

Čarodejnica z kláštora

V roku 2015 počas vykopávok v stredovekom benediktínskom kláštore v Oxforde našli archeológovia mnoho neobvyklých hrobov. Boli objavené pozostatky malomocného, pozostatky obete násilia a dieťa, ktoré sa narodilo mŕtve. Najtajomnejší je však hrob mladej ženy pochovanej tvárou dole. Táto ponižujúca poloha posledného odpočinku bola vyhradená pre čarodejnice. Je zvláštne, že jej dolné končatiny boli neskôr odobraté, aby sa vytvoril priestor pre pochovanie detského telíčka. V roku 1517 sa objavuje správa od biskupa Atwatera, že členka ženského kláštora Katherine Wells porodila dieťa s kňazom z Kentu. Neskôr sa objavuje správa, že Katherine sa „hrávala a vyvádzala“ s chlapcami, za čo bola odsúdená.

http://www.digventures.com/2015/06/behind-the-headlines-sex-crazed-nuns-of-littlemore-priory/
http://www.digventures.com/2015/06/behind-the-headlines-sex-crazed-nuns-of-littlemore-priory/

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom