Bol Liptovský hrad najvyššie položeným hradom na Slovensku?

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 04 30 oa19.56.45.jpg

Na Slovensku je možné nájsť viacero zrúcanín hradov či zámkov, ktoré boli v minulosti domovom nejedného významného panovníka. Dnes je veľa z nich už len zrúcaninami, no ani to im neuberá na ich čare. Medzi takéto zrúcaniny patrí aj Liptovský hrad. Už ste si tento hrad boli pozrieť?

Liptovský hrad

Hrad je známy aj ako Sielnický hrad či Liptovský Starý hrad. Hrad sa nachádza v okrese Liptovský Mikuláš, približne 200 metrov od hraníc v katastrálnom území Sestrč, ktoré je súčasťou obce Liptovská Sielnica.

Kedy bol hrad postavený?

Hrad bol postavený v 2. polovici 13. storočia, dal ho postaviť kráľ Belo IV. na mieste zaniknutého hradiska z 1. storočia pred Kristom. Hrad plnil predovšetkým obrannú funkciu, napriek tomu bol viackrát zničený a následne opravený a rozširovaný.

Vedeli ste o tom?

V súčasnosti je z hradu už len zrúcanina, zvyšky niekdajšieho hradu stoja na vrchu Sestrč v Chočských vrchoch. Zaujímavosťou tohto hradu je aj to, že bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe.

Je voľne prístupný

Celý areál hradu je verejne prístupný. Vedie sem červeno-značkovaný turistický chodník a tiež žlto-značkovaný turistický chodník.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom