Zrúcanina Hričovského hradu

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 04 06 oa11.54.17.jpg

Slovensko je krajinou síce malou, no ponúka veľké množstvo kultúrnych či historických pamiatok. Nájsť tu môžete veľa hradov či zámkov, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou našej krajiny a môžeme byť na tieto pamiatky právom hrdí. Medzi tieto pamiatky jednoznačne patrí aj zrúcanina Hričovského hradu. Už ste na tomto hrade boli?

Kde sa zrúcanina hradu nachádza?

Zrúcanina Hričovského hradu sa nachádza na kopci nad Hričovským Podhradím v Žilinskom regióne. Na hrad bol v lete 2013 vybudovaný z podnetu obce a Združenia priateľov Hričovského hradu náučný chodník, ktorý sa začína práve v centre obce a pozostáva z 20. drevených vyrezávaných tabúľ a dvojice altánkov.

Kedy bol hrad postavený?

Hrad sa spomína už začiatkom 13. storočia ako prediálny majetok nitrianskeho biskupstva. Postupne patril viacerým významným rodom, ktoré menili aj jeho vzhľad a podobu. Ku koncu 17. storočia je už hrad na svoju dobu málo pohodlný, a preto ho majitelia už neobnovovali a práve v tomto období začína jeho zánik.

Ako vznikol názov Hričov?

Názov Hričov je odvodený od slova Grič, znamenajúceho skala, skalnatý. Ako miestny názov sa použil pri prvej písomnej zmienke už v 13. storočí.

Súčasný stav

V súčasnosti je hrad zrúcaninou, no dobrovoľníci sa snažia o jeho záchranu. Už ste si tento hrad boli obzrieť? Z tohto hradu je možné pokračovať ďalej k hradu Súľov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom