Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Budatínsky hrad patrí k tým najnavštevovanejším miestam Žiliny

Sni mka obrazovky 2018 03 03 oa15.28.11.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže pochváliť veľkým počtom nádherných a jedinečných pamiatok či už v podobe hradov, zámkov, alebo kaštieľov. Aj Budatínsky hrad patrí k tým najkrajším pamiatkam na Slovensku súhlasíte?

Kde sa tento hrad nachádza?

Budatínsky hrad sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín. Ide o národnú kultúrnu pamiatku a patrí k najväčším dominantám Žiliny a jej okolia.

Budatínsky hrad

Tento hrad alebo aj zámok vznikol ako strážny hrad v druhej polovici 13. storočia. Jedným z najznámejších majiteľov tohto hradu bol aj Matúš Čák. Počas jeho panovania hrad nadobudol opevnenie veže obranným múrom a prebehla aj výstavba obytného paláca v priestore opevnenia.

Súčasné využitie hradu

V súčasnosti v hrade sídli Považské múzeum, čo znamená, že hrad je sprístupnený aj verejnosti. A tak si môžete pozrieť viaceré expozície, ktoré sa v ňom nachádzajú a počas letných mesiacov je možná aj vyhliadka z veže hradu.

Povesť, ktorá sa viaže k hradu

Veľa hradov je prepojených aj s viacerými legendami či povesťami. Rovnako je to aj v prípade tohto hradu. K Budatínskemu hradu sa viaže často literárne spracovávaná povesť o zamurovanej princeznej – povesť o nešťastnej láske Kataríny Szuňoghovej.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 5. marca 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: