Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chrám sv. Lukáša Evanjelistu v dedinke Brežany

Sni mka obrazovky 2018 03 01 oa9.38.05.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
sk.wikipedia.orgBre%C5%BEany)#/media/File:Slovakia_folk_art_Brezany_12.jpg
reklama:
reklama:

Slovensko ukrýva a ponúka neskutočne veľké množstvo nielen prírodných, ale aj architektonických pamiatok. Medzi významné pamiatky sakrálnej architektúry patria aj artikulárne drevené kostolíky, teda kostolíky, ktoré boli postavené bez jediného klinca. Jedným z najznámejších je ten v obci Brežany. Už ste ho videli?

 Brežany

Ide o obec, ktorá sa nachádza v okrese Prešov, v Šarišskej vrchovine. Napriek tomu, že ide o rozlohovo i do počtu obyvateľov o veľmi malú dedinku, tak sa môže pochváliť významnou historickou pamiatkou.

Drevené kostolíky

Na Slovensku sa nachádza viacero drevených kostolíkov, ktoré boli postavené bez jediného klinca. Patria k tomu najväčšiemu bohatstva Slovenska v podobe pamiatok a môžeme byť na tieto kostolíky právom hrdí. Máte radi takéto budovy?

Chrám sv. Lukáša Evanjelistu

Ide o gréckokatolícky drevený kostol z roku 1727, ktorý je jediný v okrese Prešov a tiež jediný v celej Šarišskej vrchovine. Na Slovensku je zaradený medzi národné kultúrne pamiatky.

Sni mka obrazovky 2018 03 01 oa9.36.56.jpg
www.travelguide.sk

Čím je kostol zaujímavý?

Okrem iného je kostol zaujímavý aj z architektonického pohľadu. Ide totiž o atypickú trojdielnu zrubovú stavbu s výraznými vplyvmi gotickej rímskokatolíckej sakrálnej architektúry.

Sni mka obrazovky 2018 03 01 oa9.38.05.jpg
sk.wikipedia.orgBre%C5%BEany)#/media/File:Slovakia_folk_art_Brezany_12.jpg

 

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 3. marca 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: