Čo je najväčšou dominantou mesta Trenčín?

Zdieľať
Img_4393.jpg

Trenčiansky hrad patrí medzi jeden z najznámejších hradov na Slovensku a tiež patrí medzi tie najväčšie dominanty mesta Trenčín. Čo všetko sa na tomto hrade nachádza si môžete pozrieť v tomto článku. Už ste tam niekedy boli?

Kedy hrad vznikol?

Hrad má dlhú a bohatú históriu, o čom svedčí aj rímsky nápis na hradnej skale. Ten popisuje a približuje víťazstvo II. rímskej légie nad Germánmi pri Laugaríciu z roku 179 nášho letopočtu. Ide o najvýznamnejšiu rímsku epigrafickú pamiatku v strednej Európe.

Studňa Lásky na hrade

Na hrade si môžete pozrieť aj 80 metrov hlbokú studňu. Táto studňa je spojená s ľúbostným príbehom Omara a Fatimy. Podľa legendy dal hradný pán Štefan Zápoľský zajať krásnu tureckú princeznú Fatimu. Turecký princ Omar, ktorý Fatimu miloval, musel vraj štyri roky kopať do skaly. Viete ako sa tento príbeh skončil? Nakoniec sa mu to vraj podarilo a boli spolu.

Najznámejší panovník na hrade

Hrad bol v minulosti domovom a sídlom viacerých významných panovníkov. Medzi jedného z najznámejších patril jednoznačne aj Matúš Čák Trenčiansky. Tomu patrilo v období jeho panovania vyše 80 slovenských hradov, a preto bol označovaný často aj ako „Pán Váhu a Tatier“.

Najstaršie pamiatky na hrade

Na hrade sa nachádza viacero zaujímavých pamiatok. K tým najstarším pamiatkam hradu patrí zachovalá časť románskej rotundy, a hrad je charakteristický aj Matúšovou vežou z čias panovania práve najznámejšieho panovníka hradu, Matúša Čáka Trenčianskeho.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom