Nitriansky hrad je tým najväčším hradom v strednej Európe

Zdieľať
Img_4379.jpg

Dominantou najstaršieho slovenského mesta Nitra je Nitriansky hrad, ktorý je postavený na mieste mohutného slovanského hradiska, sídla nitrianskych kniežat a veľkomoravských panovníkov. Aj napriek tomu, že sa často hovorí o Spišskom hrade ako o najväčšom, tak práve Nitriansky hrad je rozlohovo väčším hradom. Vedeli ste o tom?

Nitra je najstarším slovenským mestom

Koncom 8. storočia sa začalo v tejto oblasti formovať Nitrianske kniežatstvo. Výhodná poloha lokality, z troch strán chránenej riekou Nitrou, sa stala vhodným miestom na vybudovanie opevneného hradiska. Práve tu s veľkou pravdepodobnosťou stál Pribinov kostol, spojený s najstaršou písomnou zmienkou o meste, no i celom kniežatstve.

Vývoj hradu

Nitriansky hrad sa radí medzi najstaršie kamenné hrady na Slovensku. Postupne menil svoju podobu a prešiel vývojom, od románskeho až po barokový typ hradu. Hlavnou príčinou týchto zmien boli mnohé vojnové a živelné katastrofy.

Významné mená panovníkov

K hradu sa viažu významné mená slovenských dejín, žili a panovali tu aj knieža Pribina či Svätopluk, ktorý patria k tým najväčším osobnostiam našich národných dejín.

Súčasná podoba hradu

Súčasnú podobu hrad nadobul už v 17. storočí. Skladá sa zo štyroch častí, ktorými sú katedrála, biskupský palác, hospodárske budovy a vonkajšie opevnenia. Vstup do hradu tvorí kamenný most, na mieste ktorého bol pôvodne drevený padací most.

Biskupská katedrála

Dominantou hradného areálu v Nitre je Kostol sv. Emeráma, ktorého vznik sa datuje do obdobia 11.-12. storočia. Dnes spolu s Horným (14. storočie) a Dolným kostolom (17. storočie) vytvára najhodnotnejší objekt hradu – biskupskú katedrálu. Chrám vyhlásil pápež Ján Pavol II. v roku 1984 za baziliku minor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom