Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nitriansky hrad je tým najväčším hradom v strednej Európe

Img_4379.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Dominantou najstaršieho slovenského mesta Nitra je Nitriansky hrad, ktorý je postavený na mieste mohutného slovanského hradiska, sídla nitrianskych kniežat a veľkomoravských panovníkov. Aj napriek tomu, že sa často hovorí o Spišskom hrade ako o najväčšom, tak práve Nitriansky hrad je rozlohovo väčším hradom. Vedeli ste o tom?

Nitra je najstarším slovenským mestom

Koncom 8. storočia sa začalo v tejto oblasti formovať Nitrianske kniežatstvo. Výhodná poloha lokality, z troch strán chránenej riekou Nitrou, sa stala vhodným miestom na vybudovanie opevneného hradiska. Práve tu s veľkou pravdepodobnosťou stál Pribinov kostol, spojený s najstaršou písomnou zmienkou o meste, no i celom kniežatstve.

Vývoj hradu

Nitriansky hrad sa radí medzi najstaršie kamenné hrady na Slovensku. Postupne menil svoju podobu a prešiel vývojom, od románskeho až po barokový typ hradu. Hlavnou príčinou týchto zmien boli mnohé vojnové a živelné katastrofy.

Významné mená panovníkov

K hradu sa viažu významné mená slovenských dejín, žili a panovali tu aj knieža Pribina či Svätopluk, ktorý patria k tým najväčším osobnostiam našich národných dejín.

Súčasná podoba hradu

Súčasnú podobu hrad nadobul už v 17. storočí. Skladá sa zo štyroch častí, ktorými sú katedrála, biskupský palác, hospodárske budovy a vonkajšie opevnenia. Vstup do hradu tvorí kamenný most, na mieste ktorého bol pôvodne drevený padací most.

Biskupská katedrála

Dominantou hradného areálu v Nitre je Kostol sv. Emeráma, ktorého vznik sa datuje do obdobia 11.-12. storočia. Dnes spolu s Horným (14. storočie) a Dolným kostolom (17. storočie) vytvára najhodnotnejší objekt hradu – biskupskú katedrálu. Chrám vyhlásil pápež Ján Pavol II. v roku 1984 za baziliku minor.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 2. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: