Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dobročský prales patrí medzi najstaršie chránené územie na Slovensku

Sni mka obrazovky 2018 05 08 oa15.46.10.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku je možné nájsť viacero jedinečných a výnimočných miest. Rovnako je to aj v prípade Dobročského pralesa, ktorý patrí medzi najstaršie chránené územie na Slovensku. Vedeli ste o tom?

Dobročský prales

Dobročský prales je prales, ktorý sa nachádza na strednom Slovensku, v katastrálnom území obce Čierny Balog. Územie pralesa je súčasťou rovnomennej národnej prírodnej rezervácie a patrí medzi najstaršie chránené územie na Slovensku. Jeho ochrana začala už v roku 1913.

Vstup je zakázaný.

Od roku 1996 je vstup verejnosti do pralesa zakázaný. Vstup je povolený len s odborným dohľadom a iba na chodníku, ktorý je na hranici lesa.

Ocenenia, ktoré toto miesto získalo

V roku 1998 ocenil toto miesto výbor ministrov Rady Európy udelením Európskeho diplomu. Prales tiež patrí medzi národné prírodné rezervácie na Slovensku a medzi sústavu území európskeho významu NATURA 2000.

Čo sa tam nachádza?

Rastie tam jedľa, smrek, dub a trošku menej javor horský, jaseň štíhly a brest horský. V roku 1964 vietor zlomil známu Dobročskú jedľu, ktorá patrila medzi najmohutnejšie stormy v Európe a bola stará približne 500 rokov.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 9. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: