Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zrúcanina Kapušianskeho hradu

Sni mka obrazovky 2018 05 08 oa15.42.15.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko je možno rozlohou malou krajinou, no ponúka veľké množstvo kultúrnych či historických pamiatok. Nájsť tu môžete veľa hradov či zámkov, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou našej krajiny a môžeme byť na tieto pamiatky právom hrdí. Medzi takéto pamiatky patrí aj zrúcanina Kapušianskeho hradu. Už ste na tomto hrade boli?

Kde sa táto zrúcanina nachádza?

Kapušiansky hrad je zrúcaninou hradu nad obcou Kapušany, ktorá patrí do okresu Prešov. Zrúcanina hradu sa nachádza nad cestou do Bardejova a je situovaná na skalnom výbežku vrchu Zámčisko.

Kedy bol hrad postavený?

Hrad bol postavený na mieste starého slovanského hradiska v priebehu 13. storočia. Rovnako ako iné stredoveké hrady, tak aj tento mal v prvom rade obrannú funkciu. Jeho úlohou bolo chrániť kráľovskú cestu vedúcu z Prešova na sever.

Ako vyzerá hrad v súčasnosti?

Napriek tomu, že v súčasnosti sú z hradu už len zrúcaniny, tak ešte aj dnes stoja do značnej výšky kamenné múry hradu. Na najvyššom bode stáli dve veže, obytná a obranná, spojené ďalšími budovami a boli o poschodie vyššie ako ostatné murivá.

Prebieha jeho záchrana

Od roku 2012 prebiehajú práce na obnove hradu. Vďaka projektu Záchrana kultúrneho dedičstva tam našlo prácu viacero ľudí, ktorí sa spoločne snažia prinavrátiť vzhľad hradu, teda aspoň sčasti.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 9. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: