Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dobšinská ľadová jaskyňa je najväčšou zaľadnenou jaskyňou na Slovensku

Sni mka obrazovky 2018 03 13 oa13.06.19.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže pochváliť aj neuveriteľným prírodným bohatstvom, do ktorého patria určite aj naše jaskyne. Na Slovensku ich je možné nájsť hneď niekoľko desiatok a viacero z nich je naozaj krásnych a zaujímavých. Rovnako je to aj v prípade najväčšej zaľadnenej jaskyni u nás. Už ste si ju boli niekedy pozrieť?

Dobšinská ľadová jaskyňa

Jaskyňa sa nachádza v Stratenskej hornatine, na severnom svahu vápencového vrchu Duča, neďaleko baníckeho mestečka Dobšiná v Národnom parku Slovenský raj. A patrí k tým najnavštevovanejším miestam tohto národného parku.

Zaujímavé roky a čísla jaskyne

Jaskyňa bola objavená v roku 1870 a verejnosti bola sprístupnená už rok po jej objavení. Zaujímavosťou tejto jaskyne je aj to, že v roku 1887 bola ako prvá jaskyňa v Európe elektricky osvetlená. Z celkovej dĺžky jaskyne, niečo vyše 1 200 metrov je verejnosti sprístupnený okruh dlhý 475 metrov, ktorý trvá absolvovať približne 30 minút.

Veľká sieň

Medzi jednu z najkrajších častí jaskyne sa pokladá práve Veľká sieň. Najväčšia hrúbka ľadu sa udržiava práve tam a dosahuje až 26,5 metra.

Jaskyňa je aj v Unescu

Zo svetoznámych ľadových jaskýň je Dobšinská ľadová jaskyňa najnižšie položená, čo zvýrazňuje jej jedinečnosť. Nikde mimo alpskej oblasti sa v Európe nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 metrov. Práve vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená aj do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 15. marca 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: