Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku patrí k najväčším pokladom Slovenska

Sni mka obrazovky 2018 01 20 oa16.30.36.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko ukrýva a ponúka neskutočne veľké množstvo nielen prírodných, ale aj architektonických pamiatok. Medzi významné pamiatky sakrálnej architektúry patria aj artikulárne drevené kostolíky, teda kostolíky, ktoré boli postavené bez jediného klinca. Jedným z najznámejších je ten v Hronseku. Už ste ho videli?

Zaujímavosti o kostole

Kostol bol vybudovaný v 18. storočí a je postavený v tvare kríža. Dlhšie rameno kríža má dĺžku 23 metrov, kratšie má 18 metrov a výška kostola je 8 metrov. Táto stavba je hrázdenej drevenej konštrukcie z dubového a ihličnatého smrekovcového dreva.

Kostol má až 5 vchodov

Celková kapacita kostola je až 1 100 miest na sedenie. Do kostola vedie 5 vchodov a po obvode kostola je 30 okien. Strecha je šindľová s tromi krížmi a kohútom, ktorý je považovaný za symbol kresťanskej bdelosti.

Zvonica neďaleko kostola

V blízkosti kostola sa nachádza aj zvonica s rovnakou architektúrou. Zvonica bola postavená súčasne s kostolom. Na nádvorí kostola sú tiež tri staré lipy, ktoré boli vysadené pri jeho posvätení.

Kostol je v Unescu

To, že je tento kostol veľmi významný svedčí aj to, že aj s neďalekou zvonicou, je zapísaný už dlhšie obdobie do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 21. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: