Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Drevený kostol pri Svätom Kríži patrí k najväčším stavbám Európy

Sni mka obrazovky 2018 01 21 oa22.22.45.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Drevené kostolíky patria k tým najväčším pokladom na Slovensku. Medzi jeden z tých najkrajších a najznámejších patrí aj artikulárny evanjelický kostol vo Svätom Kríži. Už ste si ho boli pozrieť?

Kde sa kostolík presne nachádza?

Tento artikulárny kostolík, teda kostolík, ktorý je postavený len z dreva, stojí na rozhraní katastrov obcí Svätý Kríž a Lazisko. Jeho pôdorys je dlhý až 43 metrov a má podobu kríža. Do vnútra kostola sa zmestí takmer šesťtisíc návštevníkov.

Čo sa nachádza v kostole?

V interiéri kostola sa nachádza viacero zaujímavých diel. Medzi tie najzaujímavejšie diela patrí drevený barokový oltár z roku 1693 s obrazom Premenenie Krista. Unikátnou je aj kazateľnica, ktorá stojí na zrubovom základe, akoby bola podoprená barokovým anjelom. Nájsť tam môžete ešte kamennú krstiteľnicu, maľby s biblickými výjavmi či lustre z benátskeho skla.

Patrí k najväčším stavbám Európy

Tento kostol pri Svätom Kríži je jednou z najväčších drevených stavieb v strednej Európe. Bol tam prenesený počas výstavby vodnej nádrže Liptovská Mara v rokoch 1974 – 1982, zo zatopenej obce Paludza.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 26. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: