Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Drevený kostol svätej Paraskevy v obci Dobroslava

Sni mka obrazovky 2018 04 28 oa22.23.14.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo nielen prírodných, ale aj architektonických pamiatok. Medzi významné pamiatky sakrálnej architektúry patria aj artikulárne drevené kostolíky, teda kostolíky, ktoré boli postavené bez jediného klinca. Jedným z nich je aj kostol v obci Dobroslava v okrese Svidník. Už ste ho videli?

Viete, kto bola Paraskeva?

Paraskeva bola dcérou bohatých kresťanských rodičov v Ikóniu. Po ich smrti zdedila veľký majetok, ktorý rozdávala chudobným. Pretože sa zaviazala sľubom čistoty, odmietala všetkých uchádzačov o svoju ruku. Za Diokleciánovho prenasledovania bola obžalovaná z kresťanstva a uvrhnutá do väzenia. Po hrozných mučeniach ju dal vladár sťať mečom.

Gréckokatolícky Kostol sv. Paraskievy

Tento kostol bol postavený v roku 1705. Je to zrubová, trojpriestorová stavba s novou priečnou loďou. K jej charakteristickému vzhľadu patria tri nerovnako vysoké kupoly zakončené vežami s baňami.

Kostol sv. Paraskevy je súčasťou súboru východoslovenských drevených chrámov, ktoré sú zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Výjavy z Nového zákona

Najvzácnejšou pamiatkou vnútorného vybavenia kostola je reštaurovaný ikonostas z 18. storočia, na ktorom sú zachytené výjavy z Nového zákona.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 30. apríla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: