Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zádielska tiesňava patrí k obľúbeným miestam Slovenského krasu

Sni mka obrazovky 2018 04 28 oa22.18.32.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku sa nachádza veľa zaujímavých a jedinečných prírodných úkazov či unikátov. Do tejto skupiny určite patrí aj krásna Zádielska tiesňava v Slovenskom krase. Už ste tam niekedy boli?

Slovenský kras

Slovenský kras je známy pre svoje skalnaté útvary a veľký počet jaskýň a priepastí. Patrí tiež medzi najväčšie krasové oblasti v strednej Európe. Vznikol v roku 2002 a ide o prvú slovenskú biosférickú rezerváciu. Ide o štvrtý rozlohou najväčší národný park na Slovensku a nachádza sa v okresoch Rožňava a Košice-okolie v Košickom kraji.

Zádielska tiesňava

Zádielska tiesňava alebo v širšom slova zmysle Zádielska dolina je monumentálna, relatívne mladá, dolina. Jej význam podčiarkuje aj skutočnosť, že je chránená ako národná prírodná rezervácia.

Zádielska tiesňava patrí k najznámejším a najnavštevovanejším miestam v najvýchodnejšej časti Slovenského krasu. Jej dĺžka je 2 200 metrov, hĺbka 300 metrov a najužšie miesta na dne majú šírku približne 10 metrov.

Cukrová homoľa

Ozdobou tejto tiesňavy je aj zaujímavý skalný útvar, ktorý je vysoký 105 metrov. Pomenovanie dostal podľa svojho charakteristického štíhleho tvaru, preto sa volá Cukrová homoľa.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 29. apríla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: