Zdravé a nezdravé potraviny vraj neexistujú. Ide o to, čo a koľko toho si naložíme na tanier. Pozrite si prekvapivé porovnania jedál fitness blogerky.
Tieto fotky dokazujú, že váha je len číslo. Uhádnete, koľko kíl je medzi nimi rozdiel?
Londýnska fitness blogerka Lucy Mountain si založila na Instagrame účet, kde pomocou fotiek ukazuje ľuďom, že zdravá výživa vraj neexistuje. Porovnáva rôzne jedlá a potraviny, o ktorých si často myslíme, že sú zdravé. Pritom je podľa Lucy pravda niekde úplne inde.
Lucy vraví, že naša myšlienka zdravého stravovania je často veľmi skreslená. Na fotkách ukazuje, že potraviny, ktoré boli považované za „zdravé“ – ako sú napríklad mandle – majú často toľko kalórií ako potraviny, ktoré boli považované za „nezdravé“ – ako sú cukríky.
Fitness blogerka sa prestala holiť a po vyše roku ukázala svoje telo
Lucy neverí v obmedzenie a nepovažuje za nevyhnutné dodržiavať „zdravú výživu“. Namiesto toho verí v zmiernenie. Aby si ľudia naložili miernu porciu jedla a neprejedali sa zbytočne. „Sebaovládanie je kľúčové a to sa bude líšiť od rôznych ľudí v závislosti od človeka, jeho kondície a životného štýlu,“ povedala.
Fitness blogerka uvádza, že žiadna strava nespôsobí zvýšenie telesnej hmotnosti. Namiesto toho je to prebytok kalórií z akéhokoľvek druhu potravín. Povzbudzuje svojich stúpencov, aby sa pozreli na celkový obraz. „Čokoládová tyčinka v deň dobre vyvážených jedál a adekvátnych mikronutrientov zrazu neučiní to „nezdravé“,“ povedala.
V jej porovnaniach môžeme tiež vidieť, že malé zmeny v jednotlivých zložkách jedál môžu urobiť veľký rozdiel v kalóriách. Napríklad: Šalátová miska na pravej strane obsahuje syr parmezán namiesto ľahkého syra, slnečnicové semienko namiesto opečeného ovsa, krutóny namiesto plátkového toastu a Caesar dresing namiesto domáceho dresingu. A pritom vyzerajú úplne rovnako.
Je toto ešte pekné? Táto baba nemá na tele ani gram tuku!
Tu napríklad vidíme ďalšie porovnanie: Oba taniere obsahujú rovnaké množstvo jedla. Jedlo na ľavom tanieri však bolo pripravované na ľahkom oleji na varenie v spreji a obsahuje hovädzie mäso s 5%-tným obsahom tuku. Jedlo na pravom tanieri bolo pripravované na olivovom oleji a hovädzie mäso obsahuje 12% tuku.
Upozorňuje tiež, že označovanie potravín môže byť zavádzajúce. Smoothie na ľavej strane obsahuje proteínový prášok a mandľové mlieko, stredné obsahuje mandľové mlieko, proteínový prášok, banán a med, a smoothie na pravej strane má všetky tieto zložky plus arašidové maslo a ľanové semienko.
Fitness trénerka ukazuje, aká je pravda o fotkách na Instagrame. Čo na to poviete?
„Mnoho spoločností používa na svojich výrobkoch označenia ako „nízky cukor“, „vysoký obsah bielkovín“, „bez tukov“- to však neznamená, že budú menej kalorické ako „normálna“ verzia tejto potraviny“, vraví Lucy. A čo si o tom myslíte vy? Stravujete sa zdravo?