Fontána Andyho Warhola

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 05 10 oa11.14.29.jpg

Slovensko sa môže pochváliť viacerými významnými osobnosťami, ktoré sa na našom území narodili či majú s našou krajinou isté prepojenie. Rovnako je to aj v prípade známeho umelca Andyho Warhola, ktorého rodičia pochádzali práve zo Slovenska. Vedeli ste o tom?

Medzilaborce

Mesto Medzilaborce, ktoré sa nachádza na severovýchode Slovenska je známe predovšetkým vďaka dvom európskym  prvenstvám. V meste sa nachádza múzeum a socha Andyho Warhola.

Andy Warhol

Andy Warhol bol známym americkým maliarom, filmovým tvorcom a významnou osobnosťou v hnutí pop art. Narodil sa v Amerike, tento slávny umelec má slovenské korene, pretože z obce Miková, ktorá sa nachádza neďaleko Medzilaboriec, pochádzali jeho rodičia.

Múzeum Andyho Warhola

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach bolo založené v roku 1991. V múzeu sa nachádza viacero zaujímavých expozícií a výstav, vidieť tam môžete aj 160 diel a artefaktov umelca.

Fontána Andyho Warhola

V roku 2002 bola postavená fontána s plastikou Andy Warhola. Táto fontána sa nachádza pred budovou múzea. Autorom plastiky je akademický sochár profesor Juraj Bartusz. A patrí k dominantám mesta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom