Fotograf sa prešiel po najstaršom a najhlbšom jazere na Zemi. Pozrite si nádheru zamrznutého Bajkalu

Zdieľať
Img_2222 copy 58795f4a7dcd3__880 1.jpg

Bajkalské jazero je obdivuhodné. Je najhlbším, najčistejším a najstarším jazerom na Zemi. Keď tento fotograf plánoval cestu k tomuto jazeru, nečakal, že bude také majestátne a rozprávkové. 

Fotograf, ktorý bol navštíviť jazero Bajkal, sa priznal, že ho jazero natoľko očarilo, že tri dni takmer nespal. Chcel totiž vidieť z jazera čo najviac.

http://instagram.com/hobopeeba
http://instagram.com/hobopeeba

Jazero Bajkal je dlhé 600 kilometrov a ľad je tam hrubý 1,5 až 2 metre. Takýto hrubý ľad unesie vozidlo ťažké aj 15 ton. Ľad v jazere je najpriesvitnejší na svete, pretože voda je tu veľmi čistá a vidno cezeň ryby, kamene aj vodné rastliny. Je to neuveriteľné, no voda v jazere je taká čistá, že vidíte až do hĺbky 40 metrov.

http://instagram.com/hobopeeba
http://instagram.com/hobopeeba

Jazero Bajkal je najväčšou zásobárňou čerstvej vody na Zemi a jeho hĺbka dosahuje až neuveriteľných 1642 metrov. Len dve jazerá na svete, okrem jazera Bajkal, majú hĺbku viac ako 1000 metrov – Tanganika (1470 metrov) a Kaspické more (1025 metrov).

http://instagram.com/hobopeeba
http://instagram.com/hobopeeba

V niektorých častiach jazera je ľad lesklý a šmykľavý ako zrkadlo a veľa ľudí sa na ňom korčuľuje alebo sánkuje. Niektorí dobrodruhovia dokonca prejdú niekoľko stoviek kilometrov a spia v stanoch na ľade. Ľad však neustále praská. Keď sú mrazy veľmi silné, praskliny rozdelia ľad na obrovské niekoľko kilometrov dlhé kusy. Takéto praskanie je vraj veľmi hlasné a pripomína úder hromu. No a práve vďaka prasklinám vznikajú otvory, cez ktoré môžu ryby prijímať kyslík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom