Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Herliansky gejzír patrí k najväčším prírodným úkazom u nás

Sni mka obrazovky 2018 01 07 oa16.33.22.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže pochváliť aj neuveriteľným prírodným bohatstvom a nájsť tu môžete viaceré zaujímavé prírodné úkazy. Na Slovensku ich je možné nájsť hneď niekoľko a viacero z nich je naozaj krásnych a zaujímavých. Rovnako je to aj v prípade Herlianskeho gejzíru, ktorý je prírodným úkazom aktivovaným ľudskou činnosťou.

Kde sa nachádza?

Herliansky gejzír je vzácny studený gejzír, ktorý sa nachádza v obci Herľany, v okrese Košice-okolie na úpätí Slanských vrchov, v starom kúpeľnom areáli kúpeľov Herľany-Rankovce.

Ako vznikol tejto gejzír?

Gejzír vznikol vďaka rozkvetu miestnych kúpeľov v 19. storočí, pre ktoré bolo treba zabezpečiť dostatok liečivej minerálnej vody. Vtedajšie Maďarské kráľovské ministerstvo financií touto úlohou poverilo banského inžiniera Viliama Zsigmondyho, ktorý bol špecialistom na prieskum minerálnych a úžitkových vôd.

Zaujímavé čísla

Podľa priemerných údajov erupčnej činnosti Herlianský gejzír za 140 rokov svojej aktivity eruptoval vyše 45 000 krát a v tomto časovom období z útrob zeme pri erupčnej činnosti vystreklo na povrch 20 miliónov m3 mineralizovanej vody, ktorá by naplnila bazén vel’ký 2 x 2 km a hlboký 5 metrov. Neuveriteľné, čo poviete?

Ojedinelý prírodný úkaz u nás

Gejzír je aktívny už od roku 1872. Momentálne je okrem neho aktívny ešte studený gejzír v nemeckom Andernachu a ďalšie podobné gejzíry sa nachádzajú na Islande. Gejzír bol v roku 1987 vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 11. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: