Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hermesova studňa v Betliari

Sni mka obrazovky 2018 05 13 oa19.15.00.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.krasneslovensko.eu
reklama:
reklama:

Obec Betliar sa nachádza len pár kilometrov od mesta Rožňava. Známa je predovšetkým kaštieľom, no v parku pri kaštieli sa nachádza aj zaujímavá Hermesova studňa. Už ste na tomto čarovnom mieste niekedy boli?

Kaštieľ v Betliari

Kaštieľ bol niekdajším poľovníckym kaštieľom rodiny Andrássyovcov, ktorý je situovaný v rozsiahlom parku v Betliari. Tento kaštieľ je zaujímavý aj tým, že ide o jediný kaštieľ na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Nedošlo k ich zničeniu či rozkradnutiu ako to bolo pri iných kaštieľoch či zámkoch.

V priestoroch kaštieľa sa nachádza múzeum, ktoré sa špecializuje na múzejnú dokumentáciu života šľachty. Takže všetko, čo sa nachádza v expozícii, patrilo členom rodu Andrássy, ktorí patrili medzi najvýznamnejších aristokratov v Európe 19. storočia.

Hermesova studňa

V parku pri kaštieli sa nachádza viacero zaujímavých miest a pamiatok. Jednou z nich je aj Hermesova studňa. Táto malá okrúhla kamenná stavba s kupolou bola vybudovaná ako miesto na oddych, relax a osvieženie po dlhých prechádzkach parkom.

Sni mka obrazovky 2018 05 13 oa19.15.00.jpg
www.krasneslovensko.eu

Vzhľad studne je inšpirovaný antickým kúpeľom s bazénom a sochami. Je upravená na jaskyňu s osvetlením cez otvor v kupole. V jej interiéri je vybudovaná fontánka, ktorú pôvodne zdobilo súsošie Hermesa s delfínmi. Tie sú v súčasnosti umiestnené v depozitoch múzea.

Sni mka obrazovky 2018 05 13 oa19.14.57.jpg
www.krasneslovensko.eu
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 15. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: