Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hovorí vám niečo Arborétum Mlyňany?

Img_4165.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Napriek tomu, že Slovensko nie je rozlohou veľkou krajinou, tak ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či pamiatok. Medzi možno nie až tak známe miesto, ale o to viac zaujímavé patrí aj Arborétum Mlyňany. Už ste o tomto mieste niekedy počuli?

Čo je to Arborétum Mlyňany?

Ide o chránený areál v obci Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou v okrese Zlaté Moravce. V súčasnosti má rozlohu až 67 hektárov, a za chránený areál bol vyhlásený v roku 1951. V súčasnosti je arborétum vedeckým pracoviskom Slovenskej akadémie vied a ide o najvýznamnejšie dendrologické zariadenie Slovenska, v ktorého zbierkach sa nachádza viac ako 2300 druhov drevín zo Stredomoria, Ameriky, Afriky či Ázie.

Vznik arboréta

Toto Arborétum Mlyňany bolo založené koncom 19. storočia uhorským šľachticom Štefanom Ambrózy-Migazzim. V tom čase bola tiež dokončená dominanta arboréta, ktorou je Ambrózyho kaštieľ, a začiatkom 20. storočia bola ku kaštieľu dostavaná jeho dnes už charakteristická veža.

Poklad, ktorý tam nájdete

K najvzácnejším exemplárom tohto miesta patrí 35-metrový sekvojovec mamutí a zimokvet včasný, ktorý kvitne už začiatkom januára. Unikátom tohto miesta sú aj mnohé ázijské dreviny, ktoré sa okrem Ázie a tohto miesta inde vo svete nevyskytujú. Toto arborétum je preto jedinečným parkom v celosvetovom meradle, pretože takáto zbierka v obdobných klimatických podmienkach na iných miestach neexistuje.

Kedy si ho môžete ísť pozrieť?

Napriek tomu, že toto arborétum patrí Slovenskej akadémii vied, tak je prístupné aj pre verejnosť od apríla do septembra, no najvhodnejšími mesiacmi na návštevu chránenej záhrady sú letné mesiace, počas ktorých je rozkvitnutá väčšina stromov.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 30. decembra 2017Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: