Zrúcanina hradu Pajštún sa páči turistom, ale aj horolezcom

Zdieľať
Img_4164.jpg

Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo hradov a zámkov, no dosť veľké množstvo z nich je dnes už len zrúcaninou. No aj napriek tomu majú takéto zrúcaniny veľké čaro a oplatí sa ísť si ich pozrieť. Medzi nádherné zrúcaniny patrí aj zrúcanina hradu Pajštún. Už ste si niekedy urobili výlet na toto miesto?

Kde sa táto zrúcanina nachádza?

Na Slovensku sa nachádza viacero krásnych zrúcanín či už hradov alebo kaštieľov. Veľmi zaujímavou zrúcaninou je aj zrúcanina hradu Pajštún, ktorý sa naachádza nad obcou Borinka a patrí k obľúbeným miestam na výlet v okolí Bratislavy.

Vznik hradu

Tento hrad patril do sústavy pohraničných hradov a patril k hradom s funkciou ochrany severozápadných hraníc uhorského štátu už od 13. storočia. Hrad vyhorel približne v polovici 18. storočia, no po požiari bol čiastočne opravený a používali ho i naďalej. Začiatkom 19. storočia  ho zničili napoleonské vojská, a dnes sú z neho už len ruiny.

Výhľady z hradu

Výhľady z Pajštúna sú krásne na každú svetovú stranu. Vidieť tak môžete za vhodných podmienok aj rakúske Alpy a vrch Schneeberg. Smerom na východ je pekný pohľad na malokarpatské lesy a pokiaľ sa pozriete na juh, tak si môžete pozrieť aj dedinku Borinka.

Lezenie na hrade Pajštún

Vedeli ste o tom, že tento hrad je vyhľadávaný aj horolezcami? Pretože okrem toho, že hrad Pajštún je jedným z pamätníkov histórie Slovenska, tak je aj výzamný pre lezenie v tejto oblasti. V minulosti na tomto hrade a jeho stenách trénovali významní horolezci, ktorí hrad využívali ako cvičný terén, aby sa tak pripravili na najvyššie veľhory sveta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom